Pohvale

Ukoliko nas želite pohvaliti i iskazati zadovoljstvo pruženom uslugom molimo napišite nam. 

Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #150
Objavljeno: -
Kategorija:
Novosti

Nova preporuka protiv preoksigenacije prije sedacije djece

Kod djece koja trebaju proći proceduralnu sedaciju, sada se preporučuje izbjegavanje preoksigenacije. Primjena preoksigenacije u ovom kontekstu varira među ustanovama i pružateljima skrbi, a njezine koristi nisu jasne. Prema novoj multicentričnoj retrospektivnoj studiji koja je obuhvatila gotovo 85.600 sedacija u bazi podataka Pediatric Sedation Research Consortium-a, preproceduralna oksigenacija (provedena u 51% sedacija) nije smanjila potrebu za intervencijama u dišnim putevima, disanju ili cirkulaciji tijekom sedacije. Osim toga, preoksigenacija može imati štetne učinke, uključujući kašnjenje u prepoznavanju hipoventilacije te povećanu anksioznost i nelagodu kod dojenčadi i male djece. Na temelju tih podataka, preporučuje se protiv preproceduralne oksigenacije za djecu koja prolaze proceduralnu sedaciju. Više o preporuci na poveznici.

Novi antipsihotik ksanomelin-trospij odobren za liječenje shizofrenije

Američka Agencija za hranu i lijekove nedavno je odobrila ksanomelin-trospij, prvi antipsihotik koji ciljano djeluje isključivo na muskarinske receptore za liječenje shizofrenije kod odraslih. Odobrenje se temelji na dvjema placebom kontroliranim kliničkim studijama koje su tijekom pet tjedana pokazale poboljšanje simptoma shizofrenije kod pacijenata koji su primali ksanomelin-trospij. Zabilježeni nuspojave uključuju zadržavanje mokraće, povišen broj otkucaja srca, smanjenu pokretljivost želuca, mučninu, povraćanje, zatvor i hipertenziju. Međutim, lijek je povezan s manjim brojem nuspojava poput ekstrapiramidalnih simptoma u usporedbi s najčešće korištenim antipsihoticima koji blokiraju dopamin te ima minimalan učinak na QTc interval. Potrebna su dulja ispitivanja kako bi se procijenila dugoročna učinkovitost i podnošljivost ovog lijeka. Više o istraživanju na poveznici.

Traneksaminska kiselina ne smanjuje krvarenje tijekom hepatektomije

Traneksaminska kiselina (TXA) koristi se u nekim kirurškim zahvatima za sprječavanje prekomjernog krvarenja, no njezin učinak tijekom hepatektomije ostaje nejasan. U randomiziranom kliničkom ispitivanju s preko 1200 pacijenata podvrgnutih resekciji jetre zbog raka, primjena intravenske doze TXA, praćena osmosatnom infuzijom, nije smanjila gubitak krvi niti potrebu za transfuzijom u usporedbi s placebom. Pacijenti koji su primili TXA imali su više postoperativnih komplikacija (44% naspram 38%), s najvećim razlikama u ozbiljnim komplikacijama. Stopa venske tromboembolije bila je slična u obje skupine, iako studija možda nije bila dovoljno velika za otkrivanje značajnih razlika. Ovi rezultati podržavaju praksu izbjegavanja rutinske primjene TXA tijekom resekcije jetre. Više o istraživanju na poveznici.

Potpuno iscrpljivanje B-stanica kod dugoročne terapije rituksimabom ne poboljšava klinički ishod kod pacijenata s reumatoidnim artritisom

Retrospektivno istraživanje na pacijentima s reumatoidnim artritisom dugoročno liječenima rituksimabom pokazalo je da potpuno i trajno iscrpljivanje B-stanica nije povezano s boljim kliničkim ishodima. Studija je uključivala pacijente primljene za novu infuziju rituksimaba između 2019. i 2021. godine, a uspoređivani su rezultati aktivnosti bolesti (DAS28-CRP) kod onih s trajnim iscrpljivanjem B-stanica i onih bez njega. Rezultati su pokazali da prosječni DAS28-CRP, kao ni ostali sekundarni ishodi (vizualna analogna skala za bol/umor, CRP, razine gamaglobulina i učestalost samoprijavljenih pogoršanja RA), nisu značajno različiti među skupinama. Čak i nakon prilagodbe za status antitijela, broj prethodnih terapija i dozu rituksimaba, razlike u kliničkom odgovoru nisu bile značajne. Ovi rezultati sugeriraju da potpuno iscrpljivanje B-stanica možda nije potrebno postići kao terapijski cilj kod pacijenata s RA koji su u dugoročnoj terapiji rituksimabom i koji su već postigli nisku aktivnost bolesti ili remisiju. Više o istraživanju na poveznici.

Novosti možete pročitati i na stranicama Odjela za znanstveni rad KBC Split.

Ove Novosti dio su aktivnosti Centra za medicinu utemeljenu na dokazima Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Više o Centru možete pronaći na ovoj poveznici.

Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.

Sve svoje pohvale možete napisati na Obrascu za pohvale koji je dostupan u obliku web forme i PDF obrasca.
Također pohvalu možete napisati u slobodnoj formi ili u knjigu utisaka koju ćete dobiti na Klinici/Zavodu/Odjelu.

Vašu pohvalu možete predati i osobno na Protokol u Upravnoj zgradi KBC Split na Firulama, poslati poštom na adresu: KBC Split, Spinčićeva 1, 21 000 Split ili poslati elektroničkom poštom na adresu: office@kbsplit.hr