Opis postupka:
Magnetska rezonancija (MR) je neinvazivna radiološka dijagnostička pretraga koja omogućuje slojevni prikaz ljudskog tijela. Za nastanak slike koristi se snažno magnetsko polje u koje se smješta pacijent, radiofrekventni valovi koji daju energiju i računala pomoću kojih dobivamo jasnu sliku snimanog dijela tijela. Uređaj za MR snimanje izgleda poput tunela. Za vrijeme pregleda pacijent leži na stolu koji se uvlači u tunel uređaja različito duboko, ovisno o dijelu tijela koji se pregledava, a oko kojega (na primjer oko glave i zglobova) se stavljaju zavojnice neophodne za snimanje. Ukoliko ste klaustrofobični (bojite se zatvorenog prostora) biti će potrebna dodatna priprema, a možda se pregled neće moći učiniti.
Posebne pripreme za pregled magnetnom rezonancijom nisu potrebne. Pregled traje od pola do jednog sata i podijeljen je u više snimanja za vrijeme kojih ćete čuti buku uređaja. Za vrijeme pregleda bolesnik ima slušalice na ušima kako bi mogao biti u kontaktu s osobljem, a u ruci drži gumenu pumpicu čijim stiskom alarmira osoblje kako bi se u slučaju potrebe prekinulo snimanje. Izuzetno je važno da tijekom pregleda budete opušteni i mirni jer svaki pokret za vrijeme pregleda značajno kvari njegovu kvalitetu.
Prije pregleda ćete skinuti odjeću i ukloniti sve metalne i predmete koji se mogu oštetiti magnetnim poljem (nakit, piercing, ključeve, naočale, proteze, sat, mobitel, kreditne kartice).
Ako ste naručeni za pregled trbuha ili zdjelice molimo nemojte jesti tri sata prije pregleda.
Ako ste naručeni na pregled zdjelice nemojte mokriti jedan sat prije pregleda. Izbjegavajte stavljanje šminke i pudera na dio tijela predviđen za snimanje.
Ako se radi o pregledu prsnog koša i trbuha morati ćete prema uputi osoblja u više navrata zadržati dah do 25 sekundi.
Dobrobiti postupka:
Magnetska rezonancija omogućava bolji uvid u pojedine dijelove tijela i promjene uvjetovane različitim bolestima od ostalih radioloških metoda bez korištenja ionizirajućeg zračenja.
Eventualni rizici i rizici neobavljanja postupka:
MR pregled uglavnom nema rizika za većinu pacijenata ukoliko se primjenjuju uobičajene mjere opreza. Izrazito je maleni rizik od alergijske reakcije na kontrastna sredstva koja se koriste pri MR pregledu. U slučaju potrebe kontrastno sredstvo se primjenjuje kroz venu na ruci (u lakatnoj udubini, na podlaktici ili na šaci) ili u zglob. U nekim slučajevima prilikom intravenskog davanja kontrastnog sredstva bolesnik može osjetiti toplinu ili hladnoću duž ruke, rjeđe mučninu, glavobolju ili omaglicu, rijetko se može javiti upala vene. Nefrogena sistemska fibroza može se javiti pri primjeni visokih doza nekih kontrastnih sredstava za MR u bolesnika sa znatno oštećenom bubrežnom funkcijom.
MR pregled se ne preporučuje u prva tri mjeseca trudnoće te Vas molimo obavijestite radiološko osoblje o eventualno mogućoj trudnoći.
Preporučuje se da dojilje ne doje 24 sata nakon primjene kontrastnog sredstva.
Bolesnici koji u tijelu imaju metalne dijelove poput krhotina eksplozivnih naprava, zubnih implantata, vijaka, pločica, metalnih kopči, umjetnih zglobova ili pak koji imaju ugrađene elektrostimulatore srca, umjetne pužnice ili neurostimulatore ne smiju se podvrgnuti MR snimanju, osim u slučaju ako je metal pogodan za MR pregled što mora biti potvrđeno medicinskom dokumentacijom od strane odgovornog liječnika, najčešće operatera (kirurga, ortopeda) ili kardiologa, neurologa, stomatologa.
Molimo na zakazani termin pretrage donijeti svu relevantnu medicinsku dokumentaciju!
Mogući zamjenski postupci:
Nema ih.