Klinika za bolesti srca i krvnih žila je stručno-medicinska, znanstvena i nastavna baza za bolesti srca i krvnih žila u regiji.
U svakodnevnom radu primjenjuju se najsuvremenije metode medikamentoznog i intervencijskog liječenja te razni hibridni postupci sukladno suvremenim medicinskim znanjima. Klinika je jedina ustrojstvena jedinica koja pruža tercijalnu zaštitu za sve četiri južnohrvatske županije, a sekundarnu i tercijalnu bolničku zaštitu za Splitsko-dalmatinsku županiju i po tome je jedinstvena u Republici Hrvatskoj.
Klinika za bolesti srca i krvnih žila obavlja i nastavnu djelatnost koja se provodi preko obrazovanja učenika medicinskih škola, studenata medicine i dentalne medicine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu i drugih visokih učilišta zdravstvenog usmjerenja. Na Klinici se provodi specijalistički i subspecijalistički staž liječnika KBC-a Split i liječnika drugih ustanova.
Kardiološki odjel je osnovan u sklopu Klinike za unutarnje bolesti. Unutar njega je 1967. formirana Koronarna jedinica. Godine 1973. osnovan je i Laboratorij za kateterizaciju srca koji je zaživio tek 2000. od kada se rutinski vrše dijagnostičke i intervencijske procedure na srcu. Klinički odjel za bolesti srca i krvnih žila izdvaja se iz Klinike za unutarnje bolesti 2014. te postaje samostalni Zavod za bolesti srca i krvnih žila, a 2015. i Klinika za bolesti srca i krvnih žila.
Klinika djeluje na dva lokaliteta: Firule i Križine. Stacionarni dio ima 81 bolesnički krevet raspoređen po Zavodima i Odjelima te 4 kreveta Dnevne bolnice organizirana na razini Klinike. U Klinici za bolesti srca i krvnih žila djeluju tri laboratoruja za intervencijsku kardiologiju dok je četvrti u planu, zatim četiri subspecijalističke ambulante i šest dijagnostičkih laboratorija. Na Klinici se obavlja i znanstveno istraživački rad, te surađuje s Hrvatskim kardiološkim društvom.
Popis svih ambulantnih usluga Klinike za bolesti srca i krvnih žila
DNEVNA BOLNICA
Popis usluga Dnevne bolnice:
- Dijagnostička koronarografija
- Aortografija
- MSCT koronarografija
- Elektrokardioverzija ( ECV )
- Venepunkcija
- Transfuzija krvnih pripravaka
KARDIOLOŠKA POLIKLINIKA ( AMBULANTE)
- opća kardiološka ambulanta
- Ambulanta za zatajivanje srca
- Ambulanta za ishemijske bolesti srca
- Ambulanta za aritmije
- Prioritetna ambulanta
- Ambulanta za EKG
- Ambulanta za kontrolu elektrostimulatora srca
Neinvazivna kardiološka dijagnostika
24 EKG po Holteru
Dinamična elektrokardiografija (Holter) registriranje je EKG-a tijekom 24 sata, uz uobičajeno bolesnikovo ponašanje. Bolesnik cijeli dan nosi mali aparat s disketom za snimanje EKG-a, s elektrodama postavljenim na koži u području srca i vodi dnevnik s bilješkama o svojim aktivnostima i zdravstvenim smetnjama.
ERGOMETRIJA
Ergometrija je funkcionalna metoda pretrage srca pri kojoj se registrira rad srca uz dozirano opterećenje bolesnika. Fizičko opterećenje se postiže na pokretnoj traci s mogučnošću doziranja brzine. Tijekom pretrage stalno se promatra bolesnikov puls, krvni tlak, disanje i EKG krivulja.
EHOKARDIOGRAFIJA – UZV srca
Pretraga je neinvazivna i bezbolna te sve se više primjenjuje kao pretraga u bolesnika s bolestima srca i krvnih žila.. Pomoću UZV mogu se prikazati slike srčanih šupljina, stijenka ventrikula, atrija i velikih krvnih žila, srčanih pregrada i zalisaka, srčane ovojnice i cjelokupan izgled srca.
Popis najznačajnih bolničkih usluga Klinike za bolesti srca i krvnih žila:
Ehokardiografske metode:
- transtorakalna ehokardiografija: 2D/3D standardna ehokardiografija, 2D/3D “speckle tracking” ehokardiografija, evaluacija mišićnog rada metodom “echo myocardial work”
- transezofagijska ehokardiografije
- stres ehokardiografija
- post hoc analize korištenjem Echo Pack programa
- ehokardiografsko navođenje implantacija LAAO i PFO okludera
Koronarografija- invazivna dijagnostička metoda, kojom se pomoću posebnih katetera i radiološkog kontrastnog sredstva prikazuju epikardijalne koronarne arterije.
PCI elektivna – perkutana koronarna intervencija – metoda kojom se posebnim balonima i stentovima „šire“ aterosklerotski izmijenjene epikardijalne koronarne arterije
PCI hitni (STEMI i NSTEMI) – perkutana koronarna intervencija – metoda kojom se posebnim balonima i stentovima „šire“ aterosklerotski izmijenjene epikardijalne koronarne arterije, odnosno postiže reperfuzija prethodno okludirane arterije. Zlatni standard u liječenju akutnog infarkta miokarda.
TAVI – transkateterska implantacija aortnog zaliska u bolesnika sa teškom stenozom, kod kojih ja visok i umjeren rizik klasične kardiokirurške operacije zamjene aortnog zaliska.
Rotablacija – (rotacijska aterektomija) - metoda koja olakšava dilataciju kalcificiranih (tvrdih) suženja epikardijalnih koronarnih arterija rotacijom dijamantnog „svrdla“ brzinom od oko 150 000 okretaja/min.
Optička koherentna tomografija (OCT)/ intravaskularni UZV (IVUS) – dijagnostičke metode, kojima se vizualizira unutarnji lumen epikardijalne koronarne arterije, u svrhu procjene aterosklerotskih plakova, kao i optimizacije umetnutih stentova (posebno značajno u intervencijama na deblu lijeve koronarne arterije, bifurkacijskim stenozama, …)
Kompleksne intervencije uz ECMO (izvantjelesna membranska oksigenacija) – perkutane koronarne intervencije u visoko rizičnih i hamodinamski nestabilnih bolesnika, koje zahtijevaju hemodinamsku potporu i oksigenaciju („umjetna pluća“)
Intravaskularna litotripsija – metoda kojom se „ultrazvučnim udarima“ s posebnim balonima postiže „razbijanje“ kalcificiranih lezija, u svrhu optimalne ekspanzije stenta
Elekstrostimulacijski program:
- implantacije i zamjene elektrostimulatora (jednokomorni, dvokomorni),
- implantacije u sklopu HIS pacing programa,
- implantacije i zamjene resinkronizacijskih uređaja (CRT-P, CRT-D),
- implantacije i zamjene transvenskih implantabilnih kardioverter defibrilatora (ICD),
- implantacije i zamjene subkutanih implantabilnih kardioverter defibrilatora (S-ICD).
Početkom 2021. u planu je pokrenuti program ekstrakcije i eksplantacije (uklanjanja) elektrostimulacijskih/defibrilacijskih sustava.
Elektrofiziološki program:
- elektrofiziološke studije,
- liječenje RF ablacijom s i bez 3D-mapping sustava,
- liječenje cryo ablacijom,
- liječenje složenih aritmija epikardijalnim pristupom,
- implantacije okludera u aurikulu lijevog atrija (LAAO),
- implantacija okludera za zatvaranje defekata interatrijskog septuma,
- inovacijske studije.