Projekt Hrvatske zaklade za znanost "Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM)" provodi Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu s partnerima. U sklopu projekta izrađuje se elektronički vjesnik s novostima iz medicine, kojeg prenosimo:
Novosti iz medicine, br. 9, 2. lipnja 2021.
Konvalescentna plazma i hiperimuni imunoglobulini za COVID-19: Cochraneov živući sustavni pregled
U ovom Cochraneovom sustavnom pregledu promatran je učinak konvalescentne plazme i hiperimunih imunoglobulina za liječenje bolesti COVID-19. U pregled je uključeno 13 istraživanja sa 48,509 pacijenata. Dokazi ukazuju da konvalescentna plazma ne smanjuje smrtnost niti dovodi do kliničkog poboljšanja u pacijenata sa srednje do teškim oblikom bolesti COVID-19. Nema dokaza o učinkovitosti ni sigurnosti uporabe hiperimunih imunoglobulina. Ovaj je pregled dokaza 'živući' (engl. living systematic review), što znači da se kontinuirano obnavlja novim dokazima. Možete ga pratiti ovdje.
Smjernice za anti-D profilaksu za Rh- žene i pobačaje do 13(+6) tjedana trudnoće
Engleski National Institute for Health and Care Excellence (NICE) je objavio klinički konsenzus za anti-D profilaksu u Rhesus (Rh)-D negativnih žena koje prolaze kirurški ili medikamentozni pobačaj prije 13(+6) tjedana trajanja trudnoće. NICE autori su napravili sustavni pregled dokaza, no nijedno istraživanje nije odgovaralo kriterijima uključenja, pa se preporuke temelje na kliničkom iskustvu autora. Anti-D profilaksa bi se trebala ponuditi Rh-negativnim ženama koje imaju pobačaj nakon 10. tjedna trudnoće, a u slučaju kirurškog pobačaja, i prije 10. tjedna trudnoće. Anti-D profilaksa se ne bi trebala davati Rh- ženama koje imaju medikamentozni pobačaj prije 10. tjedna trudnoće. Više o ovim preporukama na poveznici.
Održavanje gubitka tjelesne mase u pretilih ljudi: tjelovježba i liraglutid
U liječenju pretilih ljudi, veliki izazov predstavlja gubitak mase i održavanje nove tjelesne mase. Istraživanje objavljeno u New England Journal of Medicine pratilo je pretile osobe, koje ne boluju od dijabetesa, nakon 8 tjedana niskokalorične dijete. Istraživali su učinak intenzivne tjelovježbe i lijeka liraglutida, analoga glukagonu sličnog peptida-1 (GLP-1) koji se koristi u liječenju dijabetesa. Punih godinu dana jedna je skupina sudjelovala u programu intenzivne tjelovježbe, jedna skupina je imala uobičajenu aktivnost uz terapiju liraglutidom, jedna skupina je uzimala liraglutid uz intenzivnu tjelovježbu, a jedna je skupina uzimala placebo. Najbolje rezultate (gubitak mase i masti, inzulinska osjetljivost i razina glikoliziranog hemoglobina) imala je skupina koja je uzimala liraglutid uz intenzivnu tjelovježbu. Više o istraživanju ovdje.
ESMO smjernice za kaheksiju u onkoloških pacijenata
Europsko društvo za medicinsku onkologiju (ESMO) objavilo je nove kliničke smjernice za probir, procjenu i liječenje onkoloških pacijenata sa kaheksijom. Fokus skrbi trebao bi se odrediti prema očekivanom preživljenju pacijenta. Što je očekivano preživljenje kraće, preporučuju se manje invazivni postupci nadomjesne prehrane. Više o preporukama na poveznici.
Poziv na 13. hrvatski Cochrane simpozij: COVID-19, lessons learned
Hrvatski Cochrane vas poziva na interaktivni online simpozij naziva „COVID-19, lessons learned“, koji će se održati u utorak 8. lipnja, s početkom u 10:00. Ovogodišnji simpozij će okupiti svjetske stručnjake iz raznih područja istraživačkoga rada s ciljem zajedničkog osvrta na dokaze o utjecaju pandemije bolesti Covid-19 na različite aspekte života, uz uvid u najnovije kliničke smjernice i međunarodne inicijative. Program simpozija je dostupan na ovoj poveznici, a simpoziju se možete priključiti preko platforme MS Teams na ovoj poveznici. Zabilježite ovaj datum u svoje rasporede i vidimo se uskoro!
Ova objava rezultat je aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM) u suradnji s KBC-om Split. Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici. Možete nam se javiti s idejama na ibz@mefst.hr.