Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #148
Objavljeno: -
Kategorija:
Novosti

Adrenalinski sprej za nos za anafilaksiju

Adrenalin je prva linija liječenja anafilaksije i treba ga primijeniti čim se anafilaksija prepozna, no strah od igala dovodi do odgađanja primjene autoinjektora. Sprej za nos s adrenalinom (naziv marke Neffy) odobren je od strane Američke agencije za hranu i lijekove u kolovozu 2024. godine za uporabu kod djece i odraslih koji teže ≥30 kg, a očekuje se da će biti dostupan na tržištu kasnije ove godine. Uređaj sadrži jednu dozu od 2 mg koja se raspršuje u jednu nosnicu i osigurava usporedive razine adrenalina u krvi kao i one postignute autoinjektorima. Očekuje se da će primjena bez igle pomoći u prevladavanju prepreka za brzo liječenje. Više o preporuci na poveznici.

Računalno potpomognuta dijagnoza za ostavljanje polipa debelog crijeva in situ

Računalno potpomognuta dijagnoza (CADx) je istraživački alat za predviđanje histologije polipa u debelom crijevu. Mali polipi u rektosigmoidnom dijelu često nisu neoplastični i potencijalno bi se mogli ostaviti in situ. U meta-analizi deset studija koje su procjenjivale CADx kod više od 4000 malih rektosigmoidnih polipa, osjetljivost i specifičnost bile su redom 87% i 89% za predviđanje neoplastičnih promjena, koristeći histologiju kao referentni standard. U četiri studije koje su uspoređivale točnost CADx-a s endoskopskom vizualizacijom u preko 2500 malih polipa, nije bilo značajne razlike između pristupa u stopi otkrivanja ne-neoplastičnih polipa koji bi se mogli sigurno ostaviti in situ ili u stopi propuštanja neoplastičnih polipa koji bi pogrešno bili ostavljeni in situ. Buduće studije mogle bi pomoći u definiranju primjene CADx-a u kliničkoj praksi. Više o istraživanju na poveznici.

Sustav procjene rizika za predviđanje opasnosti akutne ozljede bubrega povezane s terapijom cisplatinom

Cisplatina je snažan antikancerogeni agens koji se koristi za liječenje širokog spektra malignih bolesti, no nefrotoksičnost ovog spoja, posebno akutna ozljeda bubrega (AKI), predstavlja nuspojavu koja ograničava daljnje liječenje. Nedavnim istraživanjem razvijen je i potvrđen sustav procjene rizika temeljen na devet lako dostupnih kliničkih parametara za predviđanje opasnosti od AKI povezane s cisplatinom (CP-AKI; definirano kao dvostruko ili veće povećanje serumskog kreatinina ili nadomjesna bubrežna terapija unutar 14 dana od prve doze intravenskog cisplatina). Kada je sustav primijenjen na dvije odvojene kohorte (više od 24 000 odraslih), veći zbroj pokazao je povezanost s većom incidencijom CI-AKI. Korištenje ovog sustava može pomoći u identifikaciji pacijenata koji su u riziku od teškog CP-AKI, a alati za izračun dostupni su na internetu. Više o istraživanju na poveznici.

Ekstrarenalno širenje bolesti kod pacijenata s IgG4-povezanom bolešću bubrega

Imunoglobulin G4-povezana bolest (IgG4-RD) je sistemska imunološki posredovana fibroinflamatorna bolest koja se može manifestirati u bubrezima kao tubulointersticijski nefritis, sekundarna membranska nefropatija ili masa u bubregu. U studiji s više od 120 pacijenata s IgG4-povezanom bolešću bubrega, ekstrarenalno širenje bilo je prisutno kod 79% pacijenata. Najčešće zahvaćeni ekstrarenalni organi ili tkiva bili su gušterača (40%), jetra/žučni trakt (18%), žlijezde slinovnice (17%), pluća (16%) i retroperitoneum (retroperitonealna fibroza; 9%). Pacijenti koji se prezentiraju s IgG4-RKD često imaju ekstrarenalnu bolest i mogu zahtijevati multidisciplinarnu skrb. Više o istraživanju na poveznici.

Novosti možete pročitati i na stranicama Odjela za znanstveni rad KBC Split.

Ove Novosti dio su aktivnosti Centra za medicinu utemeljenu na dokazima Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Više o Centru možete pronaći na ovoj poveznici.

Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.