Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #14
Objavljeno: -
Kategorija:
Novosti

Projekt Hrvatske zaklade za znanost "Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM)" provodi Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu s partnerima. U sklopu projekta izrađuje se elektronički vjesnik s novostima iz medicine, kojeg prenosimo:

 

Novosti iz medicine, br. 14, 8. srpnja 2021.

 

Mobiteli s magnetom i ugradbeni kardioverter defibrilatori

Ugradbeni kardioverter defibrilatori (engl. implantable cardioverter-defibrillator, ICD) temelj su liječenja potencijalno smrtonosnih ventrikularnih aritmija u visokorizičnih pacijenata. ICD uređaji prepoznaju takvu aritmiju i na vrijeme isporuče električni udar, čime pacijenta "vrate" u normalan srčani ritam. Takvi su uređaji izrazito osjetljivi na vanjska magnetska polja. Novi model Apple-ovog mobitela, iPhone 12, sadrži snažan magnet u svom kućištu (engl. MagSafe) koji mu omogućuje dodatne funkcije, poput spajanja na druge uređaje ili brzo bežično punjenje. U dva je istraživanja utvrđeno da približavanje iPhone-a 12 mjestu ugradnje ICD uređaja (lijevi dio prsa) dovodi do prestanka funkcije uređaja. Taj prestanak traje sve dok je iPhone u blizini ICD-a. Važno je upozoriti pacijente koji imaju ugrađene ICD uređaje da takvi mobiteli i drugi pametni uređaji s magnetom mogu utjecati na rad ICD uređaja.

 

Humoralni odgovor na COVID-19 cjepivo u hematoloških pacijenata na terapiji usmjerenoj na B stanice

Pacijenti sa hematološkim bolestima imaju povećan rizik obolijevanja i smrtnosti od bolesti COVID-19, zbog čega cjepivo za tu bolest za njih ima posebnu važnost. Međutim, pacijenti koji su na aktivnoj terapiji za takve bolesti uglavnom nisu u skupini za koju se ispituje učinkovitost cjepiva. Za hematološke bolesti često se koriste terapije usmjerene na B stanice, koje budu uništene ili znatno oštećene, što bi moglo negativno utjecati na sposobnost tijela da primjereno odgovori na cjepivo i proizvodi protutijela na Sars-Cov-2 virus.

U ovom prospektivnom, ne-intervencijskom istraživanju, praćeno je 95 pacijenata koji su imali dijagnozu limfoma, uzimali terapiju usmjerenu na B-stanice (poput rituksimaba, protutijela na CD20), te primili pune doze cjepiva (Pfizer-BioNTech, Moderna ili Johnson & Johnson). Pacijenti koji su bili u procesu terapije, ili je primali unutar posljednjih 9 mjeseci, nisu razvili humoralnu imunost na SARS-CoV-2 virus. Tek nakon 9 mjeseci od uzimanja ovakve terapije moguć je primjeren odgovor humoralne imunosti na cjepivo.

 

Liječenje multisustavnog upalnog sindroma povezanog s bolešću COVID-19 u djece

Djeca koja obole od bolesti COVID-19 vrlo rijetko razviju ozbiljno stanje koje se naziva multisustavni upalni sindrom (engl. multisystem inflammatory syndrome in children, MIS-C). U ovom međunarodnom kohortnom istraživanju praćeni su važni ishodi, poput združenog ishoda mehaničke ventilacije ili smrti te smanjenja težine bolesti. U istraživanje je uključeno 614 djece koja su zadovoljila kriterije Svjetske zdravstvene organizacije za upalni sindrom. Većina djece liječena je intravenskim imunoglobulinima, a ostali intravenskim imunoglobulinima i kortikosteroidima, ili isključivo kortikosteroidima. Neka su djeca liječena različitim biološkim lijekovima ili nisu bila liječena specifičnom terapijom. Prema trenutnim saznanjima, nema razlike u ishodima liječenja u djece koja su liječena imunoglobulinima, kortikosteroidima ili njihovom kombinacijom.

 

Unos vlakana u prehrani i komplikacije nakon operacije kolorektalnog karcinoma

U ovom kohortnom istraživanju sudjelovalo je gotovo 1,400 pacijenata koji su bili podvrgnuti operaciji kolorektalnog karcinoma. Istraživače je zanimalo hoće li pacijenti koji u svoju prehranu uključuju više vlakana imati manji rizik od komplikacija nakon operacije. Pacijenti koji su uzimali 10 grama vlakana na dan imali su manje komplikacija sveukupno te manje kirurških komplikacija, dok nije bilo povezanosti sa curenjem iz anastomoza (u onih kojima je anastomoza napravljena).

 

PARP inhibitori za karcinom jajnika: ASCO smjernice

Inhibitori enzima humane poli (ADP-riboza) polimeraze (PARP) lijekovi su koji sprječavaju karcinomske stanice u popravku DNA. Američko društvo za kliničku onkologiju (engl. American Society of Clinical Oncology, ASCO) objavilo je nove smjernice za uporabu PARP inhibitora u liječenju karcinoma jajnika. PARP inhibitori se ne preporučuju za liječenje ranog stadija karcinoma jajnika, dok su razvijene posebne preporuke za različite vrste karcinoma jajnika višeg stadija. Više o tim preporukama na poveznici.

 

Ova objava rezultat je aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM) u suradnji s KBC-om Split. Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici. Možete nam se javiti s idejama na ibz@mefst.hr.