Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #121
Objavljeno: -
Kategorija:
Novosti

Probir na veliki depresivni poremećaj u odraslih

Veliki depresivni poremećaj vodeći je uzrok invaliditeta u SAD-u, s doživotnom prevalencijom od otprilike 20%. Međutim, ostaje nedovoljno prepoznat i liječen. Obnovljene smjernice Američke radne skupine za prevenciju preporučuju probir na depresiju kod odraslih (osoba starijih od 19 godina), uključujući trudnice i žene nakon poroda. Smjernice se temelje na sustavnom pregledu koji je ukazao na ukupnu korist od probira. Ove smjernice u skladu su s prijedlogom da primarni zdravstveni djelatnici rutinski obavljaju probir odraslih osoba na depresiju s dijagnostičkom procjenom i liječenjem za one koji budu pozitivni. Više na poveznici.

Farmakološke metode poticanja sna u jedinici intenzivne njege

Farmakološko liječenje često se koristi radi poticanja sna, ali dokazi koji podupiru ove strategije ostaju kontroverzni. Proveden je brzi sustavni pregled kako bi se saželi dokazi koji procjenjuju farmakološke modalitete poticanja sna kod kritično bolesnih odraslih osoba u jedinicama intenzivne njege. U pregled je uključeno 16 randomiziranih kontroliranih ispitivanja i kohortnih istraživanja s ukupno 2.573 ispitanika. Primarni ishodi bili su povezani sa snom. Deksmedetomidin i agonisti melatonina najviše su proučavani farmakološki modaliteti za poticanje sna, ali trenutni dokazi ne podržavaju njihovu rutinsku primjenu u jedinicama intenzivne njege za poboljšanje sna. Više na poveznici.

Alati za donošenje odluka za osobe koje se suočavaju s odlukama o liječenju ili probiru

Alati za donošenje odluka su intervencije osmišljene kako bi pomogle ljudima u donošenju zdravstvenih odluka. U osnovi, alati za donošenje odluka čine odluku jasnom te pružaju informacije temeljene na dokazima o opcijama i povezanim koristima i štetnim učincima liječenja. Obnovljen je Cochraneov sustavni pregled kojem je cilj bio procijeniti učinak alata za donošenje odluka u odraslih osoba koje razmatraju liječenje ili opcije probira. U pregled je uključeno 209 istraživanja s ukupno 107.698 ispitanika koja su bila usmjerena na 71 različitu odluku o zdravlju. Alati za donošenje odluka vjerojatno povećavaju usklađenost između informiranih vrijednosti i izbora njege u usporedbi s uobičajenom njegom. Također su poboljšali znanje ispitanika i točnost percepcija rizika te smanjili razinu zbunjenosti povezanu s odlukom, nedoumicu oko osobnih vrijednosti i pasivnost u procesu donošenja odluke. Nije bilo razlike u žaljenju zbog donesene odluke između skupina koje koriste alate za donošenje odluka i onih koji primaju uobičajenu skrb. Potrebna su dodatna istraživanja za procjenu utjecaja alata za donošenje odluka na pridržavanje liječenja i sekundarnih učinaka na troškove i korištenje resursa.

Smanjenje razlike u pristupu liječenju mentalnog zdravlja s pomoću personaliziranog virtualnog asistenta

Nejednak pristup liječenju važna je tema u većini zdravstvenih sustava u različitim medicinskim područjima. Što se tiče mentalnog zdravlja, smanjen pristup liječenju za manjine je uobičajen, ali su i lijekovi rijetki. Provedeno je opažajno istraživanje kako bi se proučila potencijalna uloga digitalnih alata kako bi se smanjio jaz u dostupnosti liječenja. U istraživanje je uključeno preko 129.400 ispitanika iz više centara u Engleskoj. Procijenjen je utjecaj personaliziranog virtualnog asistenta koji koristi umjetnu inteligenciju te kojem se pacijenti sami mogu obratiti, na udio pacijenata koji se upućuju na daljnje liječenje i raznolikost u etničkoj pripadnosti, spolu i seksualnoj orijentaciji. Pokazalo se da se, uslijed korištenja virtualnog asistenta, povećao broj upućenih pacijenata, posebno među manjinskim skupinama. Čini se da su karakter virtualnog asistenta bez ljudske interakcije i svijest pacijenata o potrebi za liječenjem potencijalni pokretači za poboljšanje pristupa. Ovi dokazi ukazuju na to da digitalni alati potencijalno mogu pomoći u prevladavanju nejednakog pristupa u mentalnom zdravstvu. Više na poveznici.

Ove Novosti dio su aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM). Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici.

Više o timu koji oblikuje Novosti ovdje. Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.