Liječenje kontaminiranih kirurških rana negativnim tlakom
Profilaktička terapija rane negativnim tlakom (NPWT) koristi se na čistim kirurškim ranama, ali može biti korisna i za kontaminirane kirurške rane. U kliničkom ispitivanju koje je usporedilo NPWT sa standardnom njegom rane kod 69 pacijenata koji su podvrgnuti operaciji zbog gastrointestinalne perforacije i imali su zatvaranje fascije, NPWT je smanjio stope infekcije kirurškog mjesta (18% naspram 61%) i dehiscencije fascije (9% naspram 48%), povećao stopu odgođenog primarnog zatvaranja kože (91% naspram 48%) i smanjio medijan vremena do zacjeljivanja rane (19 naspram 26 dana). Rezultati pokazuju ohrabrujuće rezultate te je preporučeno u slučaju nedostatka kontraindikacija koristiti NPWT preko netaknute fascije kako bi se ubrzalo zatvaranje kontaminiranih kirurških rana. Više o preporuci na poveznici.
Transvakcenična kiselina utječe na antitumorski imunitet
Dijetalni nutrijenti su neraskidivo povezani s ljudskom fiziologijom jer pružaju energiju, građevne blokove i djeluju kao regulatorne molekule. Ipak, mehanizmi kojima cirkulirajući nutrijenti u ljudskom tijelu utječu na određene fiziološke procese većinom su nepoznati. U nedavno objavljenom istraživanju pokazano je da prehrambena transvakcenična kiselina (TVA) izravno potiče funkciju izvršnih CD8+ T stanica i imunitet protiv tumora in vivo. TVA predstavlja dominantan oblik trans-masnih kiselina obogaćen u ljudskom mlijeku, ali ljudsko tijelo ne može proizvesti TVA endogeno. Cirkulirajući TVA kod ljudi potječe uglavnom iz hrane životinjskog porijekla poput govedine, janjetine i mliječnih proizvoda kao što su mlijeko i maslac. Mehanički gledano, TVA antagonizira agoniste kratkolančanih masnih kiselina GPR43, što dovodi do aktivacije osi cAMP-PKA-CREB za poboljšanu funkciju CD8+ T stanica. Ovi rezultati otkrivaju da dijetetski TVA predstavlja mehanizam za reprogramiranje CD8+ T stanica izvan domaćina, za razliku od kratkolančanih masnih kiselina dobivenih iz crijevne mikrobiote unutar domaćina. TVA stoga ima potencijalnu korist u liječenju tumora. Više o istraživanju na poveznici.
Apiksaban i varfarin za pacijente sa On-X ugljičnom mehaničkom aortnom valvulom: randomizirano kliničko ispitivanje
Antagonisti vitamina K jedini su oralni antikoagulansi odobreni za sprječavanje tromboze zalistka i ventrikularne tromboembolije kod pacijenata s mehaničkim srčanim zalistcima. Nije poznato može li se pacijentima s On-X mehaničkim aortnim zalistkom sigurno primijeniti antikoagulacija apiksabanom. U ovom su istraživanju pacijenti s On-X aortnim zalistkom implantiranim najmanje 3 mjeseca prije uključivanja nasumično raspoređeni da primaju apiksaban 5 mg dva puta dnevno ili varfarin (ciljani INR od 2.0 do 3.0). Primarni ishod učinkovitosti bio je zbrojena učestalost tromboze zalistka i ventrikularne tromboembolije. Rezultati istraživanja su pokazali značajno više tromboembolijskih događaja u grupi apiksabana te je istraživanje prekinuto nakon uključenja 863 sudionika. Ukupno se dogodilo 26 primarnih događaja, 20 (kod 16 sudionika) u grupi apiksabana i 6 (kod 6 sudionika) u grupi varfarina. Razlika u stopama primarnih događaja između grupa apiksabana i varfarina iznosila je 2.9 (95% CI: 0.8 - 5.0). Zaključak je da je apiksaban manje učinkovit od varfarina u prevenciji tromboze zalistka ili tromboembolije kod pacijenata s On-X mehaničkim aortnim zalistkom. Više o istraživanju na poveznici.
Fokusirano ažuriranje smjernica Europskog Kardiološkog Društva iz 2021. godine za dijagnostiku i liječenje akutnog i kroničnog srčanog zatajenja
Od objavljivanja Smjernica Europskog kardiološkog društva za dijagnozu i liječenje akutnog i kroničnog zatajenja srca 2021. godine, provedeno je nekoliko randomiziranih kontroliranih ispitivanja koja bi trebala promijeniti liječenje pacijenata prije sljedećih planiranih potpunih smjernica. Ova fokusirana nadogradnja iz 2023. bavi se promjenama preporuka za liječenje zatajenja srca zbog rezultata novih istraživanja objavljenih do 31. ožujka 2023. Nakon razmatranja i rasprave o mnogim novim važnim randomiziranim kontroliranim kliničkim ispitivanjima i meta-analizama, radna skupina glasovala je da se uključi one koje bi dovele do preporuka razreda IIa i I što je dovelo do ažuriranja nekih smjernica za liječenje srčanog zatajenja sa srednje očuvanom ejekcijskom frakcijom, srčanog zatajenja s očuvanom ejekcijskom frakcijom, akutnog srčanog zatajenja kao i liječenje komorbiditeta. Više o fokusiranom ažuriranju na poveznici.
Ove Novosti dio su aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM). Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici.
Više o timu koji oblikuje Novosti ovdje. Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.