Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #113
Objavljeno: -
Kategorija:
Novosti

Mehanička trombektomija za velike ishemijske jezgre infarkta

Mehanička trombektomija (MT) za akutni ishemijski udar zbog opstrukcije velike arterije u prednjoj cirkulaciji bila je ograničena na pacijente s malom do umjereno velikom jezgrom infarkta. Nedavna SELECT2 i ANGEL-ASPECT ispitivanja sada potvrđuju da mehanička trombektomija u usporedbi s isključivo medicinskim tretmanom poboljšava ishode kod pacijenata s velikom jezgrom ishemijskog infarkta. Primjerice, SELECT2 ispitivanje pokazalo je da je funkcionalna neovisnost kod pacijenata s velikim infarktima bila vjerojatnija uz mehaničku trombektomiju nego uz isključivo medicinsku skrb. Na temelju tih saznanja, preporučuje se primjena mehaničke trombektomije za pacijente s velikom jezgrom ishemijskog infarkta (kako su opisani u ovim ispitivanjima), a liječenje se može započeti unutar 24 sata od posljednjeg poznatog trenutka stanja bez infarkta. Više na poveznici.

Postporođajna depresija – Nove preporuke za probir i liječenje

Perinatalna depresija posebno pogađa 1 od 7 osoba u perinatalnom razdoblju. Iako je često nazivana postporođajnom depresijom, precizniji naziv je perinatalna depresija jer se njezin početak podudara s razdobljem prije trudnoće, tijekom trudnoće i nakon poroda. Američko društvo opstetričara i ginekologa objavilo je nove preporuke za minimalni probir na depresiju od barem dva puta tijekom trudnoće (prvi prenatalni posjet i kasnije) te ponovno tijekom posjeta nakon poroda, koristeći validirane instrumente. Osim toga, preporučuje se probir na depresiju tijekom pedijatrijskih posjeta dojenčadi/djece i posjeta žena specijalistima za žensko zdravlje. Prije početka liječenja, posebno farmakoterapije, važno je uzeti u obzir postojanje bipolarnog poremećaja kod žene, budući da liječenje bipolarnog poremećaja isključivo antidepresivima može izazvati manične epizode ili psihozu, što može povećati rizik od samoubojstava i infanticida. Psihoterapija je prva linija liječenja za blagu depresiju, a pojedinci bi trebali biti upućeni na psihoterapiju bez obzira na težinu simptoma. Farmakoterapija se često preporučuje za osobe s umjerenim i teškim simptomima, one koje su već koristile farmakoterapiju za depresiju ili za one koji možda nemaju pristup psihoterapiji. Više o novim smjernicama pročitajte na poveznici.

Oralno primijenjeni gel dekstroze za liječenje novorođenčadi s niskom razinom glukoze u krvi

Hipoglikemija kod novorođenčadi uobičajeno je stanje koje može biti povezano s oštećenjem mozga. Trenutna praksa obično uključuje rano prepoznavanje novorođenčadi s povećanim rizikom (npr. novorođenčadi dijabetičkih majki ili prijevremeno rođena, premala ili prevelika za gestacijsku dob), te se savjetuju preventivne mjere. Međutim, ove mjere često uključuju upotrebu mliječnih formula ili hospitalizaciju u neonatalnom odjelu. Proveden je Cochraneov sustavni pregled kako bi se procijenila učinkovitost i sigurnost oralno primijenjenog gela dekstroze u sprječavanju hipoglikemije prije prvog otpusta iz bolnice te smanjenju dugoročnog neurološkog oštećenja kod novorođenčadi s povećanim rizikom od hipoglikemije. U pregled su uključena dva ispitivanja na 2,548 novorođenčadi. Profilaktička primjena gela dekstroze smanjuje rizik od hipoglikemije kod novorođenčadi s povećanim rizikom i vjerojatno smanjuje rizik od liječenja hipoglikemije bez nuspojava. Međutim, potrebna su dodatna istraživanja te profilaktički oralni gel dekstroze ne bi trebao biti uključen u rutinsku praksu dok ne budu dostupne dodatne informacije o ravnoteži rizika i šteta u pogledu kasnijih neuroloških oštećenja. Više na poveznici.

Intervencije za liječenje karcinoma usne šupljine i orofarinksa: kirurško liječenje

Operacije su česta opcija liječenja kod karcinoma usne šupljine (i manje često kod karcinoma orofarinksa, usnog dijela ždrijela) kako bi se uklonio primarni tumor i ponekad limfni čvorovi vrata. Osobe u ranom stadiju bolesti mogu biti podvrgnute isključivo operativnom zahvatu ili operaciji zajedno s radioterapijom, kemoterapijom, imunoterapijom/bioterapijom ili kombinacijom tih metoda. Vrijeme i obim kirurških zahvata variraju. Proveden je Cochraneov sustavni pregled kako bi se procijenile relativne prednosti i štete različitih kirurških modaliteta liječenja karcinoma usne šupljine i orofarinksa. U pregled je uključeno 15 ispitivanja u kojima su analizirana 2,583 ispitanika. Pregled je pokazao da je operacija vrata kad su limfni čvorovi u vratu bez ikakvih vidljivih problema (tzv. elektivna disekcija) tijekom uklanjanja glavnog tumora u usnoj šupljini bolja od operacije vrata kad već postoji problem (tzv. terapijska disekcija). Ova elektivna disekcija rezultira većim šansama za preživljavanje, manjom incidencijom ponovnih pojava bolesti i smanjenim rizikom lokalnih ili regionalnih povrataka tumora.

Ove Novosti dio su aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM). Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici.

Više o timu koji oblikuje Novosti ovdje. Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.