Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #108
Objavljeno: -
Kategorija:
Novosti

Valaciklovir za prevenciju kongenitalne infekcije citomegalovirusom

Nove spoznaje sugeriraju da primjena valaciklovira kod trudnica s primarnom infekcijom citomegalovirusom (CMV) značajno smanjuje rizik od kongenitalne infekcije CMV-om, osobito ako se započne prije 14. tjedna trudnoće i unutar 8 tjedana od infekcije trudnice. U individualnoj analizi podataka pacijenata iz 2023. godine (jedno randomizirano ispitivanje, dva opservacijska istraživanja), primjena valaciklovira kod trudnica nakon dijagnoze infekcije CMV-om tijekom prvog tromjesečja trudnoće povezana je s 66-postotnim smanjenjem kongenitalne infekcije CMV-om (11 naspram 25 posto). Stoga predlaže se primjenu visoke doze oralnog valaciklovira (8 grama dnevno) kod pacijentica s primarnom infekcijom CMV-om u ranoj trudnoći nakon temeljite rasprave o mogućim koristima i rizicima (npr. 2-postotni rizik od reverzibilnog zatajenja bubrega kod majke). Više o preporukama na poveznici.

Korištenje opioida u odraslih pacijenata s bolovima uzrokovanim karcinomom ili onkološkim liječenjem: ASCO smjernice

Bol ostaje čestom posljedicom raka i njegova liječenja. Otprilike 55% onih koji prolaze kroz aktivno liječenje doživljava bol, dok je prevalencija veća od 66% kod osoba s naprednom bolešću. U većini slučajeva, umjerena do jaka bol uzrokovana rakom može se učinkovito kontrolirati dostupnim lijekovima, uključujući opioide. Opioidi već dugo čine temelj upravljanja boli uzrokovanom rakom, no postoje ozbiljni izazovi za njihovu upotrebu, uključujući nedostatak istraživanja koje bi vodilo kliničku praksu u ovoj populaciji. Kao rezultat tih i drugih izazova, pacijenti oboljeli od raka prijavljuju stigmu i zabrinutost povezanu s upotrebom opioida. Ove kliničke smjernice Američkog društva za kliničku onkologiju obrađuju sedam kliničkih pitanja za odrasle osobe s bolom uzrokovanom rakom ili aktivnim liječenjem raka: (1) U kojim okolnostima trebaju biti ponuđeni opioidi? (2) Koji opioidi trebaju biti ponuđeni? (3) Kako treba započeti i titrirati opioidi? (4) Kako spriječiti ili upravljati nuspojavama povezanima s opioidima? (5) Kako treba modificirati upotrebu opioida kod pacijenata s oštećenjem bubrega ili jetre? (6) Kako treba upravljati bolom koji se javlja iznenada? (7) Kada i kako treba mijenjati (rotirati) opioide? Više o smjernicama na poveznici.

Pristranost pri objavljivanju znanstvenih članaka

Pristranost pri objavljivanju znanstvenih članaka tj. publikacijska pristranost pojam je koji se odnosi na sve znanstvene članke o nekoj temi koji su napravljeni, a na kraju nisu objavljeni. Manje od pola sažetaka radova predstavljenih na kongresima i sastancima na kraju biva objavljeno u nekom časopisu. Jedan od razloga ove vrste pristranosti je taj da istraživanja s pozitivnim rezultatima imaju veću šansu da budu objavljena. Također je moguće da istraživači s negativnim rezultatima misle da njihovi nalazi nisu zanimljivi, ili iz osobnih razloga i obaveza istraživanje ne pošalju dalje u časopise. Sustavni pregledi igraju važnu ulogu pri identificiranju postojanja pristranosti pri objavljivanju radova o nekom znanstvenom pitanju, jer bi trebali unutar svoje statističke analize pogledati i postoji li šansa da neka istraživanja na tu temu nisu objavljena, odnosno da postoji ova vrsta pristranosti. Važno je znati rezultate istraživanja bez obzira na to jesu li oni pozitivni ili negativni. Autori sustavnih pregleda bi također trebali pretražiti sva istraživanja koja su registrirana a možda nisu objavljena, kao i kontaktirati autore tih istraživanja kako bi potencijalno dobili pristup podacima i smanjili rizik od publikacijske pristranosti. Više možete pročitati na poveznici.

Dodavanje ibrutiniba venetoklaksu u liječenju relapsne/refraktorne kronične limfocitne leukemije prema nalazima minimalne ostatne bolesti

Neotkrivenu minimalnu ostatnu bolest (uMRD) moguće je postići u pacijenata s kroničnom limfocitnom leukemijom (KLL) samo s BCL2-inhibitorom venetoklaksom ili u kombinaciji s ibrutinibom, Brutonovim inhibitorom tirozin kinaze. Ovo multicentrično (faza II) ispitivanje osmišljeno je za prekid liječenja nakon postizanja uMRD4 (<10-4) u pacijenata s relapsom/refraktornim KLL-om koji primaju monoterapiju venetoklaksom ili nakon dodavanja ibrutiniba. Primarni ishod bio je udio uMRD nakon primjene venetoklaksa i ibrutiniba. Ovaj sekvencijalni pristup vođen MRD-om doveo je do uMRD u 33 (87%) od 38 pacijenata, s monoterapijom venetoklaksom ili u kombinaciji s ibrutinibom, pružajući kombinaciju liječenja samo djelomično, i u konačnici identificirajući nekoliko pacijenata koji imaju koristi od kontinuirane terapije. Više o istraživanju na poveznici.

Ove Novosti dio su aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM). Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici.

Više o timu koji oblikuje Novosti ovdje. Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.