Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #151
Objavljeno: 14.11.2024.
Kategorija:
Novosti

 Upravljanje inhibitorima renin-angiotenzinskog sustava u perioperativnom razdoblju

Optimalna strategija perioperativnog upravljanja inhibitorima renin-angiotenzinskog sustava (RASIs) nije jasna. U ispitivanju provedenom na više od 2000 pacijenata koji su bili na RASIs terapiji najmanje tri mjeseca i podvrgnuti su velikoj nekardijalnoj operaciji, intraoperativna hipotenzija bila je češća kod pacijenata kojima je terapija RASIs nastavljena u usporedbi s onima kod kojih je prekinuta 48 sati prije operacije (54 naspram 41 posto), iako su ukupne stope smrtnosti i velikih postoperativnih komplikacija bile jednake u obje skupine. Kod pacijenata na RASIs terapiji koji idu na veliku nekardijalnu operaciju, upravljanje se prilagođava pojedinačno, a prekid RASIs može biti povoljniji za pacijente s većim rizikom od intraoperativne hipotenzije. Više na poveznici.

 

Pretjerano liječenje raka prostate kod muškaraca s ograničenim očekivanim životnim vijekom u eri aktivnog praćenja

Unatoč porastu primjene aktivnog praćenja kod niskorizičnog raka prostate, prekomjerno liječenje muškaraca s ograničenim očekivanim životnim vijekom i dalje ostaje izazov. Istraživanje provedeno na 243.928 muškaraca s lokaliziranim rakom prostate unutar zdravstvenog sustava Ministarstva za poslove vojnih veterana  (VA) u SAD-u pokazala je smanjenje prekomjernog liječenja niskorizičnog raka prostate operacijom ili zračenjem. Međutim, kod muškaraca s ograničenim životnim vijekom i umjereno do visokorizičnim tumorima, prekomjerno liječenje je u porastu, uglavnom primjenom radioterapije. Istraživanje ukazuje na potrebu daljnjeg prilagođavanja liječenja kako bi se izbjegle nepotrebne toksične posljedice kod pacijenata s ograničenim očekivanim životnim vijekom, kod kojih terapija vjerojatno neće donijeti dugoročne koristi. Više na poveznici.

 

Astma i kognitivne funkcije kod djece: Utjecaj na razvoj pamćenja i izvršne funkcije

Astma, kao jedna od najčešćih kroničnih bolesti u dječjoj dobi, može imati dalekosežan utjecaj na razvoj djeteta, uključujući kognitivne sposobnosti. Provedeno je istraživanje koje je proučavalo povezanost između astme i kognitivnih funkcija, s posebnim naglaskom na razvoj epizodnog pamćenja, brzinu obrade informacija i pažnju. Korištenjem podataka iz longitudinalne studije Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD), istraživači su pratili razvojne obrasce kod djece s ranijim i kasnijim početkom astme te uspoređivali rezultate s djecom bez astme. Djeca s ranijim početkom astme pokazala su sporiji razvoj epizodnog pamćenja u odnosu na kontrolnu skupinu, dok su djeca s bilo kakvom poviješću astme imala niže rezultate na testovima epizodnog pamćenja i izvršnih funkcija. Rezultati naglašavaju važnost daljnjih istraživanja utjecaja astme na neurokognitivni razvoj kako bi se bolje razumjele dugoročne posljedice ove bolesti na djecu. Više na poveznici.

 

Utjecaj kvalitete sna i okolišne buke na rizik od hipertenzije kod djece i adolescenata

Utjecaj okolišnih faktora na zdravlje djece sve se više prepoznaje kao ključan element u prevenciji dugoročnih zdravstvenih rizika. Provedeno je istraživanje koje je proučilo utjecaj buke iz okoliša i kvalitete sna na pojavu hipertenzije kod djece i adolescenata, analizirajući podatke 3320 ispitanika u sklopu studije ABCD (Adolescent Brain Cognitive Development). Rezultati su pokazali da su adolescenti s kvalitetnijim snom imali manji rizik od razvoja hipertenzije, neovisno o razini buke u njihovom okolišu. Unatoč očekivanjima, buka nije imala značajan utjecaj na pojavu hipertenzije u ovoj dobnoj skupini, što sugerira da san ima ključnu ulogu u očuvanju kardiovaskularnog zdravlja. Ovi rezultati naglašavaju važnost promocije higijene sna među mladima kao ključne mjere za smanjenje rizika od hipertenzije. Više na poveznici.

Novosti možete pročitati i na stranicama Odjela za znanstveni rad KBC Split.

Ove Novosti dio su aktivnosti Centra za medicinu utemeljenu na dokazima Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Više o Centru možete pronaći na ovoj poveznici.

Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.

Najčitanije vijesti

1234