U organizaciji Klinike za očne bolesti splitskoga KBC-a u Splitu se 8. i 9. studenog održao Međunarodni oftalmološki simpozij „Edem makule“.
Okupio je više od 150 stručnjaka iz područja oftalmologije iz cijele Europe, od Norveške do Grčke, a kroz 40 predavanja ugledni domaći i inozemni retinolozi govorit će o najnovijim dijagnostičkim i terapijskim postupcima kod edema makule - čestog uzročnika gubitka centralnog vida zbog različitih bolesti oka i orbite.
Predstojnik Klinike za očne bolesti KBC-a Split prof. dr. sc. Kajo Bućan istaknuo je važnost neprestanog usavršavanja te razmjene iskustava i novih spoznaja. Pojasnio je da se edem makule, odnosno nakupljanju tekućine u žutoj pjezi oka, pojavljuje kao posljedica niza očnih bolesti te značajno doprinosi slabljenju vida, naročito u trećoj životnoj dobi. „Koliko je učestala pojava govori i podatak da npr. od svih koji obole od šećerne bolesti, čak njih 34 % oboli od tzv. dijabetičnog makularnog edema“.
Predsjednik Hrvatskog oftalmološkog i optometrijskog društva prof. dr. sc. Tomislav Jukić izrazio je zadovoljstvo odazivom na ovaj simpozij i naglasio kako je je ovo prvi put da se okupljaju razglabati o temi edema makule. „Nažalost bolesti žute pjege ne mogu se zaustaviti ni zaliječiti, no pravovremenim liječenjem ih možemo usporiti ili zaustaviti daljnji gubitak vida. Pacijent sam ovu bolest može prepoznati ukoliko ravne linije vidi iskrivljeno. Edem makule se često miješa s mrenom koja nikada ne daje iskrivljenu sliku već samo slab vid. Razlika je i što je mrena izlječiva“, naglasio je dr. Jukić.
Uz Kliniku za očne bolesti KBC-a Split, u organizaciji su sudjelovali i Sveučilište u Splitu, Katedra za oftalmologiju Medicinskog fakulteta u Splitu, Sekcija za retinu Hrvatskog oftalmološkog i optometrijskog društva i Hrvatska akademija medicinskih znanosti – podružnica Split.
<
>