Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #158
Objavljeno: 7.1.2025.
Kategorija:
Novosti

Intravenska naspram intraosealne primjene lijekova kod srčanog zastoja

Kod pacijenata sa izvanbolničkim srčanim zastojem, vaskularni pristup može se postići intravenskim (IV) ili intraosealnim (IO) putem. Iako su opažajne studije sugerirale bolje ishode kod IV pristupa, podaci iz randomiziranih ispitivanja bili su ograničeni. Dvije nedavne studije koje su nasumično dodijelile pacijente na inicijalni IV ili IO pristup pokazale su slične stope preživljenja nakon 30 dana i povoljne neurološke ishode u obje skupine. Međutim, u jednoj od studija zabilježene su veće stope održanog povratka spontane cirkulacije (ROSC) u IV skupini. Iako je inicijalni IV pristup i dalje preferirani izbor, IO pristup predstavlja održivu alternativu u slučajevima kada se IV pristup ne može brzo uspostaviti. Više o preporukama na poveznici.

Nove ACC/AHA smjernice za perioperativno kardiovaskularno zbrinjavanje

Preoperativna kardiovaskularna procjena ima za cilj balansirati identificiranje povećanog rizika koji može utjecati na promjenu terapijskog pristupa i izbjegavanje pretjeranog testiranja i liječenja. Nove smjernice Američkog društva za kardiologiju i Američkog društva za srce (ACC/AHA) iz 2024. za perioperativno kardiovaskularno zbrinjavanje preporučuju korištenje kalkulatora rizika i modifikatora rizika za procjenu pacijenata s niskim i visokim rizikom na temelju specifičnih čimbenika rizika svojstvenih pacijentu i operacijskih čimbenika rizika. Kod odabranih bolesnika s povećanim rizikom, smjernice sugeriraju mjerenje N-terminalnog pro-B-tip natriuretičkog peptida (NT-proBNP) ili moždanog natriuretičkog peptida (BNP) radi procjene potrebe za dodatnom preoperativnom obradom. Više o smjernicama na poveznici.

Trajanje terapije beta blokatorima nakon akutnog infarkta miokarda

Kod većine pacijenata s infarktom miokarda (IM), beta blokatori se propisuju na neodređeno vrijeme, iako se ova praksa temelji na podacima prikupljenim prije suvremenih napredaka u liječenju IM-a poput stentiranja, dvojne antitrombocitne terapije i terapije statinima.  U nedavnom istraživanju koje je obuhvatilo gotovo 3700 pacijenata s poviješću akutnog IM-a, koji su već bili na terapiji beta blokatorima najmanje šest mjeseci (medijan 2.9 godina) i nisu imali druge indikacije za beta blokatore (npr. smanjena sistolička funkcija lijeve klijetke), randomizirani pacijenti koji su prekinuli terapiju beta blokatorima imali su slične stope smrtnosti i ponovljenog IM-a nakon četiri godine u usporedbi s onima koji su nastavili terapiju. Rezultati kvalitete života također su bili slični između skupina, sugerirajući da prekid terapije beta blokatorima nije značajno utjecao na kvalitetu života. Za pacijente koji su bili na terapiji beta blokatorima najmanje tri godine nakon IM-a i nemaju druge indikacije za nastavak terapije, kliničari bi trebali razmotriti potencijalne koristi i rizike prekida terapije u razgovoru s pacijentom. Više o istraživanju na poveznici.

 

Dugoročna sigurnost oralnog propranolola za infantilne hemangiome

 

Oralni propranolol je standardna terapija za infantilne hemangiome (IH) koji predstavljaju rizik za funkcionalne smetnje ili trajnu invalidnost. Zabrinutosti oko mogućih dugoročnih nuspojava propranolola kod djece istražene su u nekoliko studija. Najveća studija, koja je koristila podatke iz baze elektroničkih medicinskih zapisa iz više zdravstvenih ustanova, nije pronašla statistički značajne razlike u riziku od zaostajanja u rastu, poremećaja spavanja, teškoća u učenju ili šećerne bolesti između kohorte od preko 1000 djece u dobi od 10 do 17 godina koja su primala propranolol za IH tijekom prve godine života i dobno, spolno i etnički usklađene kohorte djece koja nikada nisu primala propranolol. Ovi nalazi podupiru sigurnost propranolola kao terapije za IH kod dojenčadi koja nemaju kontraindikacije za njegovu primjenu. Više o istraživanju na poveznici.

 

Novosti možete pročitati i na stranicama Odjela za znanstveni rad KBC Split.

Ove Novosti dio su aktivnosti Centra za medicinu utemeljenu na dokazima Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Više o Centru možete pronaći na ovoj poveznici.

Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.