Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #8

Projekt Hrvatske zaklade za znanost "Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM)" provodi Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu s partnerima. U sklopu projekta izrađuje se elektronički vjesnik s novostima iz medicine, kojeg prenosimo:

 

Novosti iz medicine, br. 8, 26. svibnja 2021.

 

Učestalost, klinički znakovi, simptomi i kriteriji za dugi COVID

Sustavni pregled 25 opažajnih istraživanja umjerene do visoke metodološke kvalitete pokazao je da učestalost dugog COVID-a varira od 4,7 do 80%. Najčešći klinički znakovi i simptomi su bol u prsima, umor, zadihanost, kašalj i produkcija sputuma, problemi s kognicijom i pamćenjem, artralgija, poremećaji spavanja i mijalgija. Mogući rizični čimbenici su starija dob, ženski spol, ozbiljni klinički status pri infekciji, visok broj komorbiditeta, hospitalizacija i potreba za primanjem kisika u akutnoj fazi bolesti. Nijedno od istraživanja nije pratilo trajanje simptoma, a način na koji su istraživanja provedena ipak djelomično ograničava donošenje čvrstih zaključaka. Kriteriji za dijagnozu dugog COVID-a još uvijek nisu utvrđeni.

 

USPSTF smjernice za probir na rak debelog crijeva

Karcinom debelog crijeva jedan je od najčešćih karcinoma u svijetu i jedna od najčešćih malignih bolesti u oba spola u Hrvatskoj.  Američko udruženje US Preventive Services Task Force(USPSTF) objavilo je nove smjernice za probir na rak debelog crijeva. U novim smjernicama, uz uobičajenu preporuku probira na karcinom u odraslih osoba dobi od 60 do 75 godina (razina dokaza A), savjetuje se i probir odraslih od 45 do 49 godina života (razina dokaza B). Kod starijih od 75 godina savjetuje se individualizirani pristup jer je očekivana korist takvog probira u starijih od 75 godina mala (razina dokaza C).

 

Deksametazon i infekcije kirurške rane

Deksametazon sprječava mučninu i povraćanje nakon kirurških zahvata u općoj anesteziji, no postoji zabrinutost da primjena tog lijeka povećeva rizik od infekcije kirurške rane. Randomizirano istraživanje objavljeno u New England Journal of Medicine uključilo je 8,880 pacijenata koji su podvrgnuti elektivnoj, nekardiološkoj operaciji u trajanju od barem 2 sata i sa rezom većim od 5 centimetara. Jedna skupina je pod anestezijom dobila intravenski deksametazon, a druga placebo (lažni lijek). Deksametazon nije povećao stopu infekcije kirurške rane unutar 30 dana nakon operacije u usporedbi s placebom, a taj je učinak bio sličan i u skupini pacijenata s dijabetesom. Više o tome ovdje.

 

Otkrivanje potencijalno malignih lezija ili karcinoma u usnoj šupljini u naizgled zdravih odraslih osoba

Karcinom usne šupljine predstavlja značajan javno-zdravstveni problem diljem svijeta zbog svoje visoke stope smrtnosti i rastuće incidencije. Cochraneov sustavni pregled o ranom probiru karcinoma usne šupljine usporedio je različite metode dijagnosticiranja oralnoga karcinoma, kao što su vizualni pregled, korištenje svjetla, bojila, biomarkera, ili samopregled. Vizualni klinički pregled zdravstvenog djelatnika pokazao je visoku specifičnost u svim uključenim istraživanjima, uključujući 59% do 99% točno dijagnosticiranih karcinoma usne šupljine i malu vjerojatnost lažno pozitivnih nalaza. Preostale tehnike pokazale su se manje uspješnima, sa tek manje od jedne trećine otkrivenih slučajeva oralnoga karcinoma. Rezultati ovoga rada pozivaju na budnost na znakove potencijalno malignih lezija i karcinoma usne šupljine tijekom obavljanja rutinskih pregleda ili intervencija u usnoj šupljini u svakodnevnoj praksi. Više informacija o istraživanju možete pronaći ovdje.

 

PARP inhibitori za karcinom prostate

Nova klinička istraživanja pokazuju značajno poboljšanje liječenja metastatskog karcinoma prostate rezistentnog na kastraciju; liječenje se temelji na inhibiciji enzima poli ADP-riboza polimeraze (PARP). U navedenim istraživanjima, zabilježeno je 66%-tno smanjenje progresije bolesti ili smrti u odnosu na dosadašnju terapiju.Više o tome u ovom sustavnom pregledu i na poveznici.

 

Ova objava rezultat je aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM) u suradnji s KBC-om Split. Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici. Možete nam se javiti s idejama na ibz@mefst.hr.

ZADNJE NOVOSTI