Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #60

 

* Ovo su zadnje Novosti prije ljetne stanke. Novo izdanje Novosti stiže u prvom tjednu rujna.

Rana izloženost hrani i kožnim pripravcima za sprječavanje alergija u djece

Metoda ranog uvođenja alergene hrane u svrhu primarne prevencije alergija na hranu pokazala se obećavajućom. Grozdasto, faktorijalno randomizirano kontrolirano ispitivanje provedeno je kako bi se utvrdilo smanjuje li rani unos hrane ili redovita primjerna hidratantnih kožnih pripravaka kod novorođenčadi rizik za razvoj alergije na hranu. Ukupno 2.397 novorođene djece randomizirano je u četiri skupine. Jedna skupina primjenjivala je kožne pripravke, drugoj skupini su uvedeni dodatci hrane, treća skupina je primala kombinaciju tih intervencija, a četvrta skupina nije primila intervenciju. Primarni ishod bila je alergija na bilo koju od primijenjene hrane u dobi od 36 mjeseci. Ispitivanje je pokazalo da je izloženost alergenoj hrani od trećeg mjeseca smanjilo alergije na hranu u dobi od 36 mjeseci. Ovi rezultati podupiru metodu ranog uvođenja uobičajene alergene hrane kao sigurnu i učinkovitu metodu prevencije nastanka alergija na hranu. Više pročitajte na poveznici.

 

Informirani pristanak u praksi: pregled istraživanja o razini razumijevanja kod pacijenata

Informirani pristanak osnovni je koncept suvremene medicinske prakse temeljene na autonomiji koji olakšava zajednički model donošenja odluka u odnosima između liječnika i pacijenata. Stoga je stupanj do kojeg pacijenti mogu razumjeti pristanak koji daju ključan za etičku održivost medicine kakvoj se danas teži. Dosadašnja istraživanja na pacijentima pokazala su da je njihova razina razumijevanja komponenti informiranog pristanka ograničena. Sustavni pregled je napravljen kako bi se sažela dosadašnja istraživanja o toj temi. Ukupno 14 istraživanja s 4.394 ispitanika uključeno je u pregled. Istraživanja su obuhvaća informirane pristanke iz raznih područja medicine poput infektologije, onkologije, reumatologije, neurologije i drugih. Razumijevanje komponenti informiranog pristanka i njegove svrhe mjereno je raznim upitnicima. Sustavni pregled je pokazao da je razumijevanje osnovnih komponenti informiranog pristanka među pacijentima na zabrinjavajuće niskoj razini što potkopava etički stup suvremene prakse kliničkih ispitivanja i dovodi u pitanje održivost punog i istinskog uključivanja pacijenata u zajednički proces donošenja medicinskih odluka.

 

Probirni program za prepoznavanje atrijske fibrilacije u starijih odraslih osoba

Nedijagnosticirana atrijska fibrilacija može dovesti do moždanih udara koji su se mogli spriječiti. Smjernice se razlikuju u pogledu preporuka za probir na atrijsku fibrilaciju. Randomizirano kontrolirano ispitivanje provedeno je u 16 klinika primarne zdravstvene zaštite. Uključeno je 30.715 ispitanika starijih od 65 godina, a klinike su randomizirane u dvije skupine te je u jednoj skupini proveden probir na atrijsku fibrilaciju jednovodnom EKG pretragom dok su pacijenti iz klinika iz druge skupine primili uobičajenu njegu. Primarni ishod bio je broj novodijagnosticiranih atrijskih fibrilacija unutar godinu dana. Ispitivanje je pokazalo da probir na atrijsku fibrilaciju jednovodnim EKG uređajem tijekom posjeta liječniku primarne zdravstvene zaštite nije utjecao na broj novih dijagnoza atrijskih fibrilacija kod osoba starijih od 65 godina u usporedbi s uobičajenom njegom. Više na poveznici.

 

Dodatci prehrani za prevenciju kardiovaskularnih bolesti i karcinoma

Prema podacima Nacionalne ankete o zdravlju i prehrani, 52% ispitanih odraslih osoba u SAD-u izjavilo je da je koristilo barem 1 dodatak prehrani u prethodnih 30 dana, a 31% je izjavilo da je koristilo multivitaminsko-mineralni dodatak. Najčešći razlozi za korištenje dodataka prehrani su poboljšanje općeg zdravlja i blagostanja te nadomjestak manjka hranjivih tvari u prehrani. Kardiovaskularne bolesti i rak dva su vodeća uzroka smrti i zajedno čine približno polovicu svih smrtnih slučajeva u SAD-u godišnje. Pokazalo se da upala i oksidativni stres imaju ulogu u kardiovaskularnim bolestima i raku, a dodaci prehrani mogu imati protuupalne i antioksidativne učinke. Radna skupina za preventivne usluge Sjedinjenih Država (USPSTF) napravila je pregled dokaza o učinkovitosti raznih dodataka prehrani s jednim sastojkom, funkcionalnim parovima sastojaka i multivitaminima za smanjenje rizika od razvoja kardiovaskularnih bolesti, raka i smrtnosti u općoj populaciji kako bi obnovili sve smjernice iz 2014. godine. Na temelju rezultata sustavnog pregleda, USPSTF ne preporučuje upotrebu dodataka beta karotena ili vitamina E za prevenciju kardiovaskularnih bolesti ili raka. Dostupni dokazi nisu dostatni za procjenu ravnoteže koristi i štete korištenja multivitaminskih dodataka prehrani, dodataka prehrani s jednim sastojkom te drugih funkcionalnih parova sastojaka (osim beta karotena i vitamina E) za prevenciju kardiovaskularnih bolesti ili raka. Detaljnije o smjernicama pročitajte na poveznici.

 

Ove Novosti dio su aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM). Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici.

Više o timu koji oblikuje Novosti ovdje. Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.

ZADNJE NOVOSTI