Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #5

Projekt Hrvatske zaklade za znanost "Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM)" provodi Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu s partnerima. U sklopu projekta izrađuje se elektronički vjesnik s novostima iz medicine, kojeg prenosimo:

 

Novosti iz medicine, br. 5, 6. svibnja 2021.

 

Liječenje hipertenzije prvog stupnja u odraslih s niskim 10-godišnjim kardiovaskularnim rizikom: nadopuna AHA smjernica

Američka udruga za srce (engl. American Heart Association, AHA) objavila je nadopunu smjernica za liječenje hipertenzije prvog stupnja, nakon što je iz objavljenih istraživanja postalo jasno da blagi porast sistoličkog krvnog tlaka dugoročno dovodi do porasta rizika smrti od kardiovaskularnih bolesti. S obzirom na to, savjetuje se promjena životnog stila za kontrolu krvnog tlaka. Ako se time ne postigne zadovoljavajući odgovor, savjetuje se uvođenje farmakološke terapije osobama s blagom hipertenzijom i niskim kardiovaskularnim rizikom. Nadopuni ovih smjernica možete pristupiti ovdje, a trenutno važećim AHA smjernicama za hipertenziju ovdje.

 

Nefarmakološke intervencije za smanjenje hipertenzije u odraslih

Sustavni pregled i meta-analiza 120 istraživanja (ukupno 14,923 sudionika) pokazala je da intervencija DASH dijetom (engl. Dietary Approaches to Stop Hypertension) ima najvišu kvalitetu dokaza za smanjenje krvnog tlaka kod osoba s pre-hipertenzijom i hipertenzijom. DASH dijeta slijedi stroga pravila o izboru namirnica, posebice onih s niskom količinom soli i različitih vrsta masti. Postoje dokazi srednje do visoke kvalitete da aerobni trening, izometrijski trening, korištenje soli s niskom koncentracijom natrija i visokom koncentracijom kalija, sveobuhvatna promjena životnih navika, kontrola disanja i meditacija mogu smanjiti sistolički i dijastolički tlak. Kod osoba s visokim tlakom koje su također i pretile, niskokalorična dijeta sa ili bez vježbanja smanjuju krvni tlak više nego samo vježbanje. Cijeli sustavni pregled možete pronaći ovdje.

 

Mapa COVID-19 preporuka

COVID-19 recommendations map mapa je kliničkih smjernica o bolesti COVID-19. Radi se o tzv. "living recommendations map", odnosno skupu preporuka i smjernica koje se kontinuirano obnavljaju. Na stranici je moguće pretražiti smjernice po kategorijama (sprječavanje zaraze i širenja, cijepljenje, dijagnoza, liječenje, probir, itd.), za različite populacije (npr. osobe s potvrđenom zarazom, osobe sa sumnjom na zarazu, trudnice), različita okruženja (npr. bolnica, primarna skrb), ili pojedina zdravstvena stanja (npr. šok, kronični post-COVID-19 sindrom). Preporuke su kritički ocijenjene instrumentom koji gleda njihove izvore dokaza, metodološku kvalitetu i transparentnost. Možete ih pretraživati ovdje.

 

PARP (poli-ADP-riboza polimeraza) inhibitori za lokalno uznapredovali i metastatski rak dojke

Inhibitori enzima poli ADP-riboza polimeraze (PARP) otežavaju stanicama raka popravak oštećene DNK, što dovodi do smrti stanica raka. Cochraneov sustavni pregled pretražio je dokaze o njihovoj učinkovitosti u liječenju lokalno uznapredovalog i metastatskog raka dojke. Rezultati uključuju pet istraživanja (ukupno 1,474 pacijentice). Za HER2 negativne tumore sa BRCA mutacijama, PARP inhibitori poboljšavaju preživljenje bez napretka bolesti (engl. progression free survival, PFS), sveukupno preživljenje i odgovor tumora na terapiju. Profil nuspojava PARP inhibitora vjerojatno nije lošiji od onoga u kemoterapiji, no potrebno je još istraživanja na tu temu. Cijeli sustavni pregled možete pronaći ovdje.

 

Univerzalno liječenje hepatitisa C

Hepatitis C pojavljuje se kroz najmanje šest različitih genotipova, a dosadašnje terapije ili ne djeluju na sve genotipove, ili imaju značajne nuspojave. Nova kombinacija lijekova u trećoj fazi kliničkog istraživanja postigla je da dvanaest tjedana nakon terapije 95-99% ispitanika nema dokazive razine virusa u krvi. Više o tome ovdje.

 

Ova objava rezultat je aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM) u suradnji s KBC-om Split. Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici. Možete nam se javiti s idejama na ibz@mefst.hr.

ZADNJE NOVOSTI