Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #4

Projekt Hrvatske zaklade za znanost "Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM)" provodi Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu s partnerima. U sklopu projekta izrađuje se elektronički vjesnik s novostima iz medicine, kojeg prenosimo:

 

Novosti iz medicine, br. 4, 29. travnja 2021.

 

GINA smjernice za astmu i COVID-19

GINA udruženje za astmu (engl. Global Initiative for Asthma) je izdalo kratke upute o liječenju bolesti COVID-19 i cijepljenju protiv iste za osobe koje boluju od astme. U smjernicama se naglašava nastavak liječenja dosadašnjom terapijom, uz posebne mjere opreza ukoliko se koristi terapija koja stvara aerosol. GINA savjetuje cijepljenje svim osobama koje boluju od astme. Ukoliko osoba prima biološku terapiju u sklopu liječenja svoje bolesti, cjepivo ne treba primijeniti na dan primjene biološke terapije. Više o tome na poveznici. Ostale GINA smjernice, osvježene 2020. godine, dostupne su ovdje.

 

Prvi rezultati o sigurnosti COVID-19 m-RNA cjepiva za trudnice

U dobrovoljnom registru cijepljenih osoba u Sjedinjenim Američkim Državama, v-safe, registriralo se nešto više od 30,000 trudnica koje su cijepljene jednim od dva dostupna m-RNA cjepiva (Pfizer-BioNTech i Moderna). U detaljniji registar za trudnice uključilo se 3,958 cijepljenih žena. Prema ovim preliminarnim rezultatima, za trudnice nema povećanih rizika od cijepljenja m-RNA cjepivima za COVID-19. Kod cijepljenih žena koje su dovršile trudnoću, neonatalni ishodi su slični ishodima u trudnoćama prije Covid-19 pandemije. Nije bilo očitih „sigurnosnih signala“, ali autori ukazuju da su potrebne duže studije praćenja kako bi se mogli donijeti jasni zaključci o ishodima za majku i dijete nakon cijepljenja. Više na poveznici.

 

Tromboze u onkoloških pacijenata: učestalost i genski prediktivni čimbenici

Istraživanje velike populacije onkoloških pacijenata u Danskoj pratilo je učestalost venske tromboembolije (VTE) 6 i 12 mjeseci nakon postavljanja dijagnoze. Rizik od VTE u onkoloških pacijenata 9 je puta veći od onog u općoj populaciji, a s njim su povezani prethodni VTE, udaljene metastaze i kemoterapija. Rizik od VTE u onkoloških pacijenata porastao je tri puta u posljednjih 20 godina. Direktni oralni antikoagulantni lijekovi (DOAC) učinkovita su opcija za liječenje VTE u onkoloških pacijenata, no potreban je oprez za pacijente koji imaju povećan rizik od krvarenja. Više na poveznici.

U drugom istraživanju, u kohorti od gotovo 12,000 onkoloških pacijenata, pokazalo se da postoje prediktivni onkogeni za tromboze. U solidnim tumorima, bez obzira na vrstu tumora, mutacije STK11, KRAS, CTNNB1, KEAP1, CDKN2B i MET nose povećani rizik tromboze povezane sa tumorima, dok mutacije SETD2 i IDH1 imaju zaštitni učinak. Prisutnost klonalne hematopoeze ne donosi povećan rizik od tromboze.

 

Prestanak pušenja za poboljšanje mentalnog zdravlja

Mnogi vjeruju da pušenje pomaže u smanjenju stresa i drugih simptoma vezanih uz mentalno zdravlje, poput depresije i anksioznosti. Postoji zabrinutost da bi prestanak pušenja mogao pogoršati simptome vezane uz mentalno zdravlje. Rezultati ovog sustavnog pregleda su pokazali da osobe koje prestanu pušiti vjerojatno neće doživjeti dugoročno pogoršanje raspoloženja, bez obzira imaju li mentalnih poteškoća ili ne. Također, mogu doživjeti poboljšanja u svom mentalnom zdravlju, te smanjiti simptome anksioznosti i depresije. Više na poveznici.

 

Novi lijek za cističnu fibrozu

Cistična fibroza je nasljedna recesivna bolest koja utječe na prijenos iona natrija i klora kroz stanične membrane i time utječe na gotovo sve egzokrine žlijezde. CTFR modulatori (engl. cystic fibrosis transmembrane conductance regulator) su lijekovi koji djeluju ciljano na protein koji je nefunkcionalan u cističnoj fibrozi. Postoje različite mutacije gena za taj protein, a svaki CFTR modulator ne djeluje na sve mutacije. Novi lijek Trikafta (elexacaftor/tezacaftor/ivacaftor), kojeg je odobrila američka Agencija za hranu i lijekove (FDA), djeluje na najčešću mutaciju gena, F5508del, koja je prisutna u 90% oboljelih od cistične fibroze u SAD-u. Više o tome ovdje i ovdje.

 

Ova objava rezultat je aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM) u suradnji s KBC-om Split. Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici. Možete nam se javiti s idejama na ibz@mefst.hr.

ZADNJE NOVOSTI