Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #35

Projekt Hrvatske zaklade za znanost "Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM)" provodi Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu s partnerima. U sklopu projekta izrađuje se elektronički vjesnik s novostima iz medicine, kojeg prenosimo:

 

Novosti iz medicine, br. 35, 21. siječnja 2022.

 

Svjetska analiza postotka asimptomatskih infekcija SARS-CoV-2 virusom u testiranih osoba i osoba s potvrđenom infekcijom

Velika meta-analiza 95 istraživanja iz raznih dijelova svijeta s više od 29 milijuna ispitanika pokazala je da je postotak asimptomatskih infekcija u osoba s potvrđenom bolesti COVID-19 40,5%. Taj postotak je još veći u skupinama trudnica, putnika u avionima ili kruzerima i osoblja i štićenika domova za starije osobe. Među svim testiranim osobama postotak asimptomatskih infekcija je 0,25%. Autori upozoravaju na veliki potencijal asimptomatskog širenja unutar raznih okruženja te da bi bilo potrebno testirati na ključnim mjestima poput bolnica, a i pridržavati se strogo mjera higijene i distanciranja.

 

NICE smjernice za dugi COVID

Termin 'long COVID' ili 'dugi COVID' označava znakove i simptome koji se u pacijenata razviju nakon bolesti COVID-19, a uključuje i simptomatski COVID (od 4 do 12 tjedana nakon početka bolesti) i simptome post-COVID sindroma (nakon 12 tjedana, s isključenom alternativnom dijagnozom). Engleski NICE (engl. National Institute for Health and Care Excellence) razvio je smjernice za dijagnosticiranje i praćenje pacijenata koji imaju dugi COVID, uključujući odrasle i djecu. Smjernice možete pronaći na poveznici, a kontinuirano će se nadopunjavati i obnavljati kako novi dokazi postanu dostupni.

 

Kliničke smjernice za dijagnozu i liječenje akutnog lijevostranog divertikulitisa

Akutni divertikulitis upala je divertikula, vrećastih izbočenja u stijenci debelog crijeva. Do 10% pacijenata sa divertikulima razvije akutnu upalu, a rizik se povećava sa dobi. U zapadnjačkim je populacijama divertikulitis češći na lijevoj strani. American College of Physicians (ACP) objavio je nove preporuke za dijagnozu i liječenje ovog stanja koristeći GRADE sustav za procjenu dokaza. Savjetuju uporabu kompjutorske tomografije (CT-a) za dijagnozu, ambulantno liječenje slučajeva bez komplikacija, te ne savjetuju početno liječenje antibioticima. Ove su preporuke kondicionalne i utemeljene na dokazima niske razine pouzdanosti. Cjelokupne smjernice možete pronaći na poveznici.

 

Perkutana koronarna intervencija vođena procjenom frakcijske rezerve protoka naspram operacije premosnice za liječenje trožilne koronarne bolesti

Dosadašnja su istraživanja pokazala da pacijenti sa trožilnom koronarnom bolešću imaju bolje ishode ako ih se liječi kirurški, sa operacijom aorto-koronarnog premoštenja (engl. coronary artery bypass grafting, CABG), nego sa perkutanom koronarnom intervencijom (engl. percutaneous coronary intervention, PCI). Nema dovoljno istraživanja o učinkovitosti PCI vođene procjenom frakcijske rezerve protoka (engl. fractional flow reserve, FFR). U ovom su istraživanju non-inferiority dizajna pacijenti sa trožilnom koronarnom bolesti nasumično raspodijeljeni u skupinu koja je dobila CABG i onu koja je dobila FFR PCI sa premosnicom koja otpušta zotarolimus. Primarni ishod bio je MACE (zbirni ishod koji uključuje: smrt bilo kojeg uzroka, infarkt miokarda, moždani udar, ponovljenu revaskularizaciju) nakon godinu dana. Više je pacijenata imalo MACE ishod u PCI skupini nego u CABG skupini (10,6% naspram 6,9%, hazard ratio [HR]=1,5). U CABG skupini više je pacijenata imalo nuspojave krvarenja, aritmije i akutne ozljede bubrega. Više o istraživanju na poveznici.

 

Ove Novosti dio su aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM). Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici.

Više o timu koji oblikuje Novosti ovdje. Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.

ZADNJE NOVOSTI