Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #26

Projekt Hrvatske zaklade za znanost "Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM)" provodi Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu s partnerima. U sklopu projekta izrađuje se elektronički vjesnik s novostima iz medicine, kojeg prenosimo:

 

Novosti iz medicine, br. 26, 4. studeni 2021.

 

Učinkovitost treće doze cjepiva BNT162b2 za COVID-19 za klinički važne ishode

Zbog porasta broja infekcija delta varijantom virusa Sars-Cov-2, mnoge zemlje razmatraju ili su već uvele docjepljivanje trećom dozom mRNA cjepiva. Te su se mjere temeljile na istraživanjima protutijela kao odgovora na cjepivo. U časopisu Lancet objavljeno je prvo istraživanje o kliničkoj učinkovitosti treće doze cjepiva BNT162b2 (Pfizer BioNTech), provedeno u Izraelu. Ljudi cijepljeni sa dvije doze mRNA cjepiva unutar prethodnih 5 mjeseci su upareni sa demografski i klinički sličnim ljudima koji su dobili treću dozu cjepiva u razdoblju od srpnja 2020. do kraja rujna 2021. godine. Na temelju podataka na 1,5 milijuna ispitanika, treća doza cjepiva je učinkovitija od dvije doze za ishode hospitalizacije, teškog oblika bolesti i smrti uzrokovane bolešću Covid-19. Više o istraživanju na poveznici.

 

ESO smjernice za prolazni ishemijski napadaj i DAPT

Europsko društvo za moždani udar (engl. European Stroke Organisation, ESO) objavilo je nove kliničke smjernice za postupanje s pacijentima za koje se sumnja da imaju prolazni ishemijski napadaj (engl. transient ischaemic attack, TIA). TIA se za potrebe ovih smjernica definira kao prisutnost neuroloških simptoma koji traju manje od 24 sata. Četvrtina pacijenata sa moždanim udarom ima TIA napadaj u povijesti bolesti, pa su pravovremena dijagnoza i preventivna terapija važni. U ovim se smjernicama preporuča pregled neurologa unutar 24 sata, uz CT ili magnetnu angiografiju. U slučaju visokorizičnog TIA napadaja (ABCD2 rezultat od 4 ili više (engl. Age, Blood pressure, Clinical symptoms, Duration, Diabetes mellitus)), snažna je preporuka koristiti dualnu antitrombocitnu terapiju (engl. dual antiplatelet therapy, DAPT) tri tjedna, a nakon toga monoterapiju aspirinom. U DAPT fazi može se koristiti kombinacija aspirina i klopidogrela ili tikagrelora, no rizik krvarenja je nešto veći uz tikagrelor. Više o ovim smjernicama možete pronaći ovdje, a dodatak o DAPT preporukama ovdje.

 

Terapija statinima za dijabetičare: upareno kohortno istraživanje

Terapija statinima povezana je sa inzulinskom rezistencijom, no nije sasvim jasno kakvi su klinički učinci takve terapije za pacijente sa dijabetesom. U ovom je istraživanju bilo uključeno 83,022 parova pacijenata sa dijabetesom, od 2003. do 2015. godine. Polovina njih je dobila terapiju statinima, a ostali aktivnu kontrolu u obliku inhibitora protonske pumpe (IPP) ili blokatora H2 receptora. Praćen je zbirni ishod napretka dijabetesa, koji je uključivao uvođenje inzulina u terapiju, uvođenje novih lijekova za kontrolu glukoze, 5 ili više mjerenja glukoze u krvi > 11,1 mmol/L, novu dijagnozu ketoacidoze ili nekontroliranog dijabetesa. Ovaj je zbirni ishod bio značajno češći u pacijenata na terapiji statinima (55,9% naspram 48% u kontrolnoj skupini, omjer izgleda = 1,37, 95% CI = 1,35 - 1,40). Kada se svaki ishod promatrao zasebno, pacijenti na terapiji statinima su i dalje imali značajno češće događaje.

 

Rivaroksaban je povezan sa većim stopama gastrointestinalnog krvarenja u usporedbi sa ostalim direktnim antikoagulansima: kohortno istraživanje na Islandu

Gastrointestinalno krvarenje poznata je nuspojava lijekova koji sprječavaju zgrušavanje krvi. Dosadašnja istraživanja su uspoređivala takve nuspojave pri terapiji varfarinom naspram terapije direktnim antikoagulansima (DOAK), no nije jasno kakvi su rizici nuspojava s različitim lijekovi iz skupine DOAK-a. U ovom su istraživanju bili uključeni pacijenti koji su dobili terapiju bilo kojeg lijeka iz skupine DOAK-a na Islandu od 2014. do 2019. godine. Rivaroksaban je bio povezan sa većim rizikom od gastrointestinalnog krvarenja u usporedbi sa apiksabanom i dabigatranom, neovisno o indikaciji za liječenje. Dabigatran je imao nešto niži rizik od krvarenja u gornjem dijelu gastrointestinalnog trakta. Više o istraživanju na poveznici.

 

Ove Novosti dio su aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM) u suradnji s KBC-om Split. Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici.

Više o timu koji oblikuje Novosti ovdje. Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.

ZADNJE NOVOSTI