Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #21

Projekt Hrvatske zaklade za znanost "Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM)" provodi Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu s partnerima. U sklopu projekta izrađuje se elektronički vjesnik s novostima iz medicine, kojeg prenosimo:

 

Novosti iz medicine, br. 21, 4. listopada 2021.

 

REGEN-COV terapija antitijelima za prevenciju bolesti COVID-19

Premda cjepiva predstavljaju okosnicu u borbi protiv pandemije bolesti COVID-19, razvijena su i različita protutijela koja izravno ciljaju na proteine virusa u već izloženih i/ili zaraženih osoba. Jedno od takvih lijekova je i REGEN-COV, kombinacija monoklonskih protutijela casirivimaba i imdevimaba. U istraživanju koje je obuhvatilo ispitanike koji su bili izloženi virusu SARS-CoV-2, REGEN-COV smanjio je udio zaraženih ispitanika, trajanje bolesti kao i virusno opterećenje.

 

Kliničke smjernice za liječenje hitnih stanja upalnih bolesti crijeva

Prevalencija upalnih bolesti crijeva, ulceroznog kolitisa i Crohnove bolesti, je u porastu, prvenstveno u zemljama Europe i Sjeverne Amerike. Radi se o kroničnim bolestima koje zahtijevaju i hospitalizaciju, smanjuju kvalitetu života i sposobnost rada. Usprkos novim modalitetima liječenja upalnih bolesti crijeva i sve manjom potrebom za kirurškim opcijama, ovi se pacijenti mogu doći na hitni prijem s akutnim komplikacijama bolesti. Profesionalna društva World Society of Emergency Surgery (WSES) i American Association for the Surgery of Trauma (AAST) izradila su smjernice za obradu i liječenje ovakvih pacijenata, uključujući procjenu za potrebom kirurške intervencije. Smjernice možete pronaći na poveznici.

 

Učinak zamjene za sol na smrtnost i kardiovaskularne bolesti

Poznato je da uporaba soli u hrani negativno utječe na kardiovaskularne bolesti, događaje i smrtnost. Na tržištu su dostupne različite zamjene za sol koje imaju smanjenu razinu natrija i povećanu razinu kalija. Istraživanja su pokazala da korištenje takvih zamjena smanjuje krvni tlak, ali nije jasno kakav učinak imaju na važne kardiovaskularne ishode. U istraživanju provedenom na populaciji 600 sela u NR Kini, ispitanici su nasumično podijeljeni u skupine koje su dobile zamjenu za sol (75% natrijev klorid i 25% kalijev klorid) ili običnu kuhinjsku sol. Prosječna dob sudionika bila je 65,4 godine, a u prosjeku su ispitanici praćeni 4,74 godine. Učestalost moždanog udara bila je niža u skupini koja je koristila zamjenu za sol, kao i veliki kardiovaskularni događaji i smrtnost. Nisu zabilježeni slučajevi hiperkalijemije u skupini koja je koristila zamjenu za sol.

 

Statini za liječenje očne bolesti štitnjače

Gravesova oftalmopatija, odnosno očna bolest štitnjače, autoimuna je upalna bolest orbite i periorbitalnog tkiva, pri čemu dolazi do egzoftalmusa, konjunktivitisa i oticanja vjeđe. Uglavnom se javlja uz Gravesovu bolest (hipertireozu), ali može se javiti i uz Hashimotovu bolest, kao i u osoba koje nemaju prethodno utvrđen poremećaj rada štitnjače. Uobičajeni pristup liječenju je intravenskim kortikosteroidima. S obzirom na potencijalni anti-upalni učinak statina, autori ovog istraživanja željeli su doznati kakav učinak ima atorvastatin, uz uobičajenu terapiju glukokortikoidima, u pacijenata s Gravesovom bolešću i prethodno utvrđenom hiperkolesterolemijom. U istraživanje je uključeno 88 ispitanika. Istraživanje je pokazalo da liječenje glukokortikoidima uz dodatak statina snažnije djeluje na simptome egzoftalmusa nego liječenje samim glukokortikoidima.

 

Ove Novosti dio su aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM) u suradnji s KBC-om Split. Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici.

Više o timu koji oblikuje Novosti ovdje. Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.

ZADNJE NOVOSTI