Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #160

Kolhicin nakon akutnog infarkta miokarda

Učinkovitost kolhicina u prevenciji ponovnog infarkta miokarda (MI) ostaje nejasna. Jedna ranija studija pokazala je da kolhicin smanjuje učestalost složenih kardiovaskularnih događaja u usporedbi s placebom, ali taj je učinak uglavnom bio posljedica manjeg broja slučajeva angine i moždanog udara; stope smrtnosti i ponovnog MI bile su slične. U novijoj studiji koja je uključivala više od 7000 pacijenata s akutnim MI, stope smrtnosti, ponovnog MI i moždanog udara bile su usporedive između pacijenata liječenih kolhicinom i onih koji su primali placebo tijekom medijana praćenja od tri godine. Kod pacijenata s akutnim MI, rutinska primjena kolhicina za sekundarnu prevenciju kardiovaskularnih događaja nije preporučena. Više o preporuci na poveznici.

JAK inhibitori za Stevens-Johnsonov sindrom/toksičnu epidermalnu nekrolizu

Stevens-Johnsonov sindrom ili toksična epidermalna nekroliza (SJS/TEN) predstavlja tešku mukokutanu reakciju izazvanu lijekovima za koju ne postoji utvrđen farmakološki tretman osim potpornog liječenja. Prema laboratorijskim i pretkliničkim podacima koji pokazuju značajnu aktivaciju JAK/STAT puta u keratinocitima i imunološkim stanicama kod SJS/TEN, sedam pacijenata liječeno je oralnim JAK inhibitorom (abrocitinibom ili tofacitinibom) tijekom dva tjedna. Svi pacijenti su također primili visokodozne intravenske kortikosteroide. U svih pacijenata primjena JAK inhibitora bila je povezana s brzim kliničkim poboljšanjem i re-epitelizacijom, bez nuspojava povezanih s liječenjem. Ovi rezultati ukazuju na potencijalnu korist JAK inhibitora kod SJS/TEN, ali su potrebne dodatne studije kako bi se potvrdila njihova učinkovitost kao monoterapija. Više o istraživanju na poveznici.

Ultrazvuk na mjestu pružanja skrbi kod bolesnika s šokom

Upotreba ultrazvuka na mjestu pružanja skrbi (POCUS) sve je učestalija kod pacijenata sa šokom radi procjene etiologije i praćenja odgovora na liječenje. Nedavna meta-analiza 18 randomiziranih ispitivanja u pacijenata sa šokom pokazala je da POCUS vođena reanimacija smanjuje trajanje primjene vazoakivnih lijekova (prosječna razlika -0.73 dana) te da može smanjiti 28-dnevnu smrtnost i potrebu za nadomjesnom bubrežnom terapijom (relativni rizik 0.88 i 0.80; granična statistička značajnost). Korištenje POCUS-a nije utjecalo na primjenu tekućine ili inotropa, duljinu boravka u bolnici ili potrebu za mehaničkom ventilacijom. Više o istraživanju na poveznici.

Intenzivno snižavanje krvnog tlaka kod pacijenata s dijabetesom tipa 2

Trenutna preporuka  za liječenje pacijenata koji boluju od dijabetesa tipa 2 i hipertenzije uključuje intenzivno snižavanje krvnog tlaka na temelju istraživanja koja su uključivala dijabetičare i neizravnih podataka iz SPRINT ispitivanja, iako jedno ispitivanje nije pokazalo značajnu korist ovog pristupa. U nedavnom ispitivanju, više od 12.800 pacijenata s dijabetesom tipa 2, hipertenzijom i drugim kardiovaskularnim čimbenicima rizika nasumično je raspoređeno u skupine za intenzivno (sistolički krvni tlak [SKT] <120 mmHg) i manje intenzivno (SKT <140 mmHg) snižavanje krvnog tlaka. Algoritam za praćenje i terapiju antihipertenzivima bio je sličan onome u SPRINT ispitivanju. Nakon prosječno 4.2 godine, pacijenti iz skupine za intenzivno snižavanje KT imali su nižu incidenciju kardiovaskularnog kompozita koji uključuje moždani udar, infarkt miokarda, srčano zatajenje i kardiovaskularnu smrtnost. Ovi podaci, u kombinaciji s prethodnim istraživanjima, snažno podržavaju preporuku za intenzivno snižavanje krvnog tlaka kod pacijenata s dijabetesom tipa 2. Više o istraživanju na poveznici.

Novosti možete pročitati i na stranicama Odjela za znanstveni rad KBC Split.

Ove Novosti dio su aktivnosti Centra za medicinu utemeljenu na dokazima Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Više o Centru možete pronaći na ovoj poveznici.

Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.

ZADNJE NOVOSTI