Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #157

Izbjegavanje stimulansa za budnost kod umora povezanog s karcinomom

Američko društvo za kliničku onkologiju (ASCO) objavilo je smjernice za upravljanje umorom povezanim s karcinomom, koje uključuju preporuke za izbjegavanje primjene stimulansa za budnost u liječenju simptoma umora kod odraslih pacijenata koji se liječe od karcinoma ili kod preživjelih od karcinoma. Provedeno je randomizirano ispitivanje na 162 pacijenta s uznapredovalim karcinomom koje nije pokazalo nikakvu korist primjene metilfenidata u usporedbi s placebom nakon šest tjedana liječenja. S obzirom na nove smjernice i dostupne podatke, stimulansi za budnost se ne koriste kod većine pacijenata s karcinomom, iako mogu imati ulogu kod određenih populacija, primjerice kod pacijenata s umorom povezanim s primjenom opioida. Više na poveznici.

 

Rana primjena anti-TNF terapije sprječava razvoj perianalnih fistula kod djece s Crohnovom bolešću

Perianalne fistule predstavljaju jednu od najtežih komplikacija Crohnove bolesti kod djece, s ozbiljnim utjecajem na kvalitetu života i izazovima u liječenju. Provedena je analiza podataka iz multicentrične kohortne studije RISK, koja je uključivala 873 djece novodijagnosticirane s Crohnovom bolešću bez perianalnih fistula pri uključivanju u istraživanje. Cilj istraživanja bio je utvrditi učinkovitost rane terapije antagonistima faktora nekroze tumora alfa (anti-TNF⍺) u prevenciji razvoja perianalnih fistula. Utvrđeno je da je rana primjena anti-TNF⍺ terapije povezana s 82% smanjenjem rizika od razvoja perianalnih fistula. Kod pacijenata s nepenetrirajućim perianalnim lezijama, kao što su kožni čvorići, ulceracije i fisure, anti-TNF⍺ terapija smanjila je rizik od razvoja fistula za čak 94%. Ostale terapije nisu pokazale značajno smanjenje rizika od fistula. Ovi nalazi naglašavaju važnost rane identifikacije i ciljane terapije anti-TNF⍺ kod djece s Crohnovom bolešću, osobito kod onih s povećanim rizikom za razvoj perianalnih komplikacija. Više na poveznici.

 

Zdravstveni simptomi i kvaliteta zraka u dimom oštećenim domovima nakon požara

Požari na granici urbanih i divljih područja (WUI) sve su češći, a dim i pepeo iz ovih požara mogu prodrijeti u domove koji nisu uništeni, ali su značajno oštećeni. Istraživanje je provedeno nakon Marshall požara u Coloradu, koji je uništio više od 1000 objekata, kako bi se procijenili zdravstveni simptomi i percepcije kvalitete zraka kod stanovnika kuća oštećenih dimom i pepelom. Analizirano je 642 ispitanika šest mjeseci nakon požara i 413 godinu dana nakon požara, prikupljanjem podataka putem anketa. Utvrđeno je da je više od 60% ispitanika prijavilo promijenjen miris unutar svojih domova, a više od 65% pronašlo je pepeo unutar kuća. Najčešći simptomi bili su svrbež i suzenje očiju, glavobolje, suhi kašalj, kihanje i grlobolja. Ti su simptomi bili značajno povezani s percepcijom loše kvalitete zraka, blizinom spaljenih objekata te prisutnošću pepela u kućama. Nalazi ističu potrebu za boljim smjernicama za sanaciju dimom oštećenih domova i pružanjem zaštitne opreme zajednicama pogođenim ovakvim požarima. Ovi podaci važan su korak u razumijevanju dugoročnih učinaka požara na zdravlje stanovnika. Više na poveznici.

 

Povezanost konzumacije kave i čaja s rizikom od raka glave i vrata

Učestalost raka glave i vrata u svijetu raste, a prehrambeni čimbenici poput konzumacije kave i čaja potencijalno mogu utjecati na njegov razvoj. Provedena je analiza 14 istraživanja slučajeva i kontrola koja su obuhvatila 9.548 slučajeva raka glave i vrata i 15.783 kontrolnih ispitanika. Cilj je bio ispitati povezanost između konzumacije kave i čaja s rizikom za razvoj raka. Analizom je utvrđeno da svakodnevna konzumacija više od 4 šalice kofeinske kave smanjuje rizik od raka glave i vrata, posebno raka usne šupljine i orofarinksa. Konzumacija 3-4 šalice kofeinske kave dnevno povezana je s manjim rizikom od raka hipofarinksa, dok konzumacija čaja smanjuje rizik od raka hipofarinksa, ali može povećati rizik od raka grkljana. Ovo istraživanje pruža nove uvide u zaštitne učinke kave i čaja na rizik od raka glave i vrata, ali su potrebna daljnja istraživanja koja će obuhvatiti različite regije i vrste kave i čaja. Više na poveznici.

Novosti možete pročitati i na stranicama Odjela za znanstveni rad KBC Split.

Ove Novosti dio su aktivnosti Centra za medicinu utemeljenu na dokazima Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Više o Centru možete pronaći na ovoj poveznici.

Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.

ZADNJE NOVOSTI