Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #156

 Utjecaj PREVENT kalkulatora na procjenu kardiovaskularnog rizika i kriterije za antihipertenzivnu terapiju

U pacijenata s hipertenzijom, odluke o započinjanju antihipertenzivne terapije temelje se na razini povišenja krvnog tlaka i riziku od aterosklerotske kardiovaskularne bolesti (ASCVD). Kod onih pacijenata sa hipertenzijom stadija 1, jedan od kriterija za početak terapije jest procijenjeni 10-godišnji ASCVD rizik ≥10 posto. Amercan Heart Association sada preporučuje korištenje novog kalkulatora Predicting Risk of Cardiovascular Disease Events (PREVENT), koji sustavno procjenjuje niži rizik u usporedbi s ranije korištenom jednadžbom iz 2013. godine. Prema velikoj kohortnoj studiji u Sjedinjenim Državama, više od polovice sudionika reklasificirano je u nižu kategoriju rizika korištenjem PREVENT kalkulatora. Ako bi se PREVENT kalkulator široko primijenio u SAD-u, procjenjuje se da bi 2.6 milijuna osoba s hipertenzijom bilo inicijalno liječeno samo promjenama načina života, bez primjene lijekova. Ovaj novi pristup može smanjiti nepotrebnu upotrebu antihipertenzivne terapije u pacijenata s nižim rizikom, naglašavajući važnost personaliziranog pristupa u upravljanju hipertenzijom. Više o preporuci na poveznici.

Supurativni hidradenitis povezan s nepovoljnim ishodima trudnoće i neonatalnim komplikacijama

Supurativni hidradenitis (SH), iako relativno česta kronična bolest kože, do sada je bio slabo istražen u kontekstu ishoda trudnoće i neonatalnih komplikacija. Retrospektivna studija, koja je analizirala podatke o hospitalizacijama za više od milijun poroda u Kanadi, pokazala je da je SH povezan s povećanim rizikom za nepovoljne ishode trudnoće i komplikacije. Identificirani rizici uključuju hipertenzivne poremećaje u trudnoći, gestacijski dijabetes, značajan majčinski morbiditet, prijevremeni porod i kongenitalne anomalije. Nadalje, dugoročno praćenje ukazuje da i majke sa SH i njihova novorođenčad imaju povećan rizik za ponovne hospitalizacije. Ovi nalazi dodatno potvrđuju povezanost SH s nepovoljnim ishodima trudnoće te pružaju novi uvid u dugoročne zdravstvene rizike kod djece majki koje pate od SH. Više o istraživanju na poveznici.

Tenekteplaza u usporedbi s alteplazom za intravensku trombolizu akutnog ishemijskog moždanog udara

Iako je korist intravenske trombolize (IVT) za akutni ishemijski moždani udar prvotno utvrđena randomiziranim ispitivanjima koristeći alteplazu, tenekteplaza se nameće kao praktičnija alternativa zahvaljujući lakšem načinu primjene. Nakupljaju se dokazi koji ukazuju da tenekteplaza ima slične ishode učinkovitosti i sigurnosti kao alteplaza. Ti su dokazi dodatno potkrijepljeni nedavnom meta-analizom 11 randomiziranih ispitivanja IVT-a unutar 4.5 sata od početka moždanog udara, koja je uspoređivala tenekteplazu (n = 3788) i alteplazu (n = 3757). Rezultati su pokazali da tenekteplaza i alteplaza imaju slične stope izvrsnih i dobrih funkcionalnih ishoda, kao i jednako niske stope simptomatskih intrakranijalnih hemoragija i smrtnosti. Za bolesnike koji ispunjavaju uvjete za akutni ishemijski moždani udar preporučujemo IVT koristeći alteplazu ili tenekteplazu unutar 3 sata od zadnjeg poznatog trenutka kad su bili dobro. Također predlažemo IVT s alteplazom ili tenekteplazom za liječenje unutar 3 do 4.5 sata od zadnjeg poznatog trenutka kad su bili dobro. Važno je napomenuti da je u Sjedinjenim Američkim Državama primjena tenekteplaze za liječenje akutnog ishemijskog moždanog udara "off-label" indikacija. Više o istraživanju na poveznici.

Genska terapija za beta-talasemiju

Iskustvo s genskom terapijom za beta-talasemiju nastavlja se povećavati. Dok su prethodne studije korištenjem betibeglogene autotemcel bile usmjerene na bolesnike s određenom razinom proizvodnje hemoglobina A (genotipovi koji nisu beta0/beta0), nova studija primijenila je ovu terapiju na 18 osoba s genotipovima koji uzrokuju tešku bolest, uključujući 12 bolesnika s beta0/beta0 talasemijom. Rezultati su pokazali da je 16 bolesnika (89%) postiglo neovisnost o transfuziji tijekom medijana praćenja od gotovo četiri godine. Ova terapija odobrena je u Sjedinjenim Američkim Državama 2022. godine ali u Europi još nije dostupna. Više o istraživanju na poveznici.

Novosti možete pročitati i na stranicama Odjela za znanstveni rad KBC Split.

Ove Novosti dio su aktivnosti Centra za medicinu utemeljenu na dokazima Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Više o Centru možete pronaći na ovoj poveznici.

Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.

ZADNJE NOVOSTI