Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #146

Antagonisti mineralokortikoidnih receptora za srčano zatajenje s očuvanom ejekcijskom frakcijom

Uloga antagonista mineralokortikoidnih receptora (MRA) u liječenju zatajenja srca s očuvanom ejekcijskom frakcijom (HFpEF) dugo je bila nejasna. Međutim, nedavno randomizirano ispitivanje provedeno na više od 6000 pacijenata s HF-om i ejekcijskom frakcijom lijeve klijetke ≥40% pokazalo je da pacijenti koji su primali MRA finerenon imali nižu stopu akutnih epizoda HF-a u odnosu na one koji su primali placebo, tijekom praćenja od 32 mjeseca. Iako je učinak na pogoršanje HF-a bio malen, ovi rezultati su u skladu s prethodnim kontroverznim ispitivanjima spironolaktona. Sada se predlaže dodavanje MRA za pacijente koji već primaju optimalnu terapiju s diureticima i SGLT2 inhibitorom, uz ili bez semaglutida, a imaju trajne simptome zatajenja srca klase II do III prema NYHA klasifikaciji. Više o preporuci na poveznici.

Prevencija pneumonije povezane s respiratorom kod pacijenata s traumatskom ozljedom mozga

Pacijenti s akutnom traumatskom ozljedom mozga (TBI) izloženi su visokom riziku od pneumonije povezane s respiratorom (VAP). U randomiziranom ispitivanju na pacijentima s umjerenom ili teškom TBI ili akutnim moždanim udarom, primjena ceftriaksona (2 g intravenozno unutar 12 sati nakon intubacije) smanjila je stopu VAP-a unutar sedam dana u usporedbi s placebo grupom (14% vs 32%). Osim toga, pacijenti koji su primili ceftriakson imali su nižu stopu smrtnosti nakon 28 dana (15% vs 25%). Nuspojave su bile slične u obje skupine pacijenata. Na temelju ovih rezultata, sada se preporučuje jednokratna doza ceftriaksona (2 g IV) kod pacijenata s TBI koji zahtijevaju endotrahealnu intubaciju kako bi se smanjio rizik od VAP-a. Više o istraživanju na poveznici.

Neinvazivna ventilacija za preoksigenaciju kritično oboljelih pacijenata prije intubacije

Optimalna metoda preoksigenacije kod kritično bolesnih pacijenata koji zahtijevaju intubaciju nije jasna. Međutim, randomizirano ispitivanje provedeno na 1300 pacijenata u hitnoj službi (ED) i jedinici intenzivne njege (ICU) pokazalo je da preoksigenacija pomoću neinvazivne ventilacije (NIV) s dvostrukim pozitivnim tlakom u dišnim putevima (BiPAP) smanjuje učestalost epizoda hipoksije za 50% u peri-intubacijskom razdoblju u usporedbi s preoksigenacijom drugim načinima. Pacijenti u intenzivnoj njezi imali su više koristi od pacijenata u hitnoj službi, vjerojatno zbog manje učestalosti intubacija zbog hipoksemičkog respiratornog zatajenja u hitnoj službi. Iako postoje ograničenja, studija podupire primjenu NIV-a za preoksigenaciju kod kritično hipoksičnih pacijenata bez kontraindikacija (npr. povećan rizik od aspiracije), kada su resursi dostupni. Više o istraživanju na poveznici.

Preporuke za probir na nedostatak željeza

Nedostatak željeza sve se više prepoznaje kao važno stanje koje treba identificirati prije razvoja anemije, a smjernice za kliničku praksu mijenjaju se kako bi preporučile probir kod većeg broja rizičnih populacija. Nove smjernice Europskog hematološkog udruženja preporučuje probir na nedostatak željeza u različitim skupinama, uključujući sportaše, vegetarijance, redovite darivatelje krvi, starije osobe, adolescente, žene koje menstruiraju, razmatraju trudnoću ili su trudne, kao i one s poremećajima krvarenja, kroničnim infekcijama ili socijalno-ekonomskim nepovoljnostima. Preporučuje se probir na nedostatak željeza u svim rizičnim skupinama, neovisno o prisutnosti simptoma ili anemije. Također predlaže se nizak prag za testiranje na nedostatak željeza kod bilo koga tko pokazuje sugestivne simptome ili znakove. Više o preporukama na poveznici.

Novosti možete pročitati i na stranicama Odjela za znanstveni rad KBC Split.

Ove Novosti dio su aktivnosti Centra za medicinu utemeljenu na dokazima Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Više o Centru možete pronaći na ovoj poveznici.

Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.

ZADNJE NOVOSTI