Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #140

Konsolidativni durvalumab u ograničenom stadiju sitnostaničnog karcinoma pluća

Bolesnici s neoperabilnim sitnostaničnim karcinomom pluća ograničenog stadija (LS-SCLC) liječe se istodobnom kemoradioterapijom, ali prognoza ostaje skromna. U kliničkom ispitivanju koje je uključivalo 730 pacijenata s neoperabilnim stadijem I do III LS-SCLC koji nisu iskusili progresiju nakon istodobne kemoradioterapije, liječenje inhibitorom imunološke kontrolne točke durvalumabom tijekom dvije godine poboljšalo je medijan ukupnog preživljenja u usporedbi s placebom (56 vs 33 mjeseca). Nuspojave trećeg ili četvrtog stupnja pojavile su se u 24% slučajeva u obje skupine. Pneumonitis bilo kojeg stupnja pojavio se u 38% slučajeva (prema 30% u kontrolnoj skupini), a pneumonitis stupnja 3 ili 4 pojavio se u 3.0% slučajeva (u usporedbi s 2.6% slučajeva u kontrolnoj skupini). Stoga, za bolesnike s LS-SCLC koji nisu doživjeli progresiju nakon istodobne kemoradioterapije, sadašnja preporuka uključuje dvogodišnju konsolidaciju s durvalumabom ili konsolidaciju do progresije (što god nastupi prije). Više o preporuci na poveznici.

Laparoskopska naspram otvorene operacije velike resekcije jetre

Minimalno invazivne tehnike su ekvivalentne ili superiornije otvorenoj kirurgiji za manje hepatektomije, ali podaci o prihvatljivosti laparoskopske tehnike kod velikih resekcija jetre su ograničeni. Kliničko istraživanje ORANGE II PLUS uspoređivalo je ishode otvorene resekcije u odnosu na laparoskopsku resekciju kod 332 bolesnika podvrgnuta velikoj resekciji jetre (hemihepatektomija). Laparoskopska resekcija rezultirala je kraćim vremenom do funkcionalnog oporavka (4 naspram 5 dana), boljim rezultatima kvalitete života i, u bolesnika s rakom, kraćim vremenom do adjuvantne sistemske terapije (47 vs 63 dana) bez štetnog utjecaja na ishode liječenja raka. Ovi nalazi podržavaju korištenje minimalno invazivnih tehnika za sve vrste resekcija jetre pod uvjetom prikladnog iskustva institucije i operatera. Više o istraživanju na poveznici.

Kliničko istraživanje liječenja Dupuytrenove kontrakture operacijom, fasciotomijom iglom ili injekcijama kolagenaze

Dupuytrenova kontraktura je progresivna fibroproliferativna bolest šake i prstiju koja može dovesti do trajnog invaliditeta i za koju nije poznato optimalno liječenje. U nedavnom istraživanju više od 300 pacijenata s Dupuytrenovom kontrakturom nasumično je dodijeljeno liječenju jednom od tri intervencije: kirurški zahvat, fasciotomija iglom (perkutana aponeurotomija iglom) ili injekcija kolagenaze. Nakon tri mjeseca, stopa uspjeha bila je slična među skupinama; međutim, nakon dvije godine, stopa uspjeha bila je veća za pacijente koji su bili podvrgnuti operaciji u usporedbi s onima koji su prošli fasciotomiju iglom ili injekciju kolagenaze (78% vs 50% vs 65%). Odabir među dostupnim terapijama za fleksijske kontrakture povezane s Dupuytrenovom bolešću trebao bi se temeljiti na preferencijama pacijenta nakon razgovora o rizicima i prednostima svakog pristupa. Više o istraživanju na poveznici.

Dodatci omega-3 masnih kiselina nemaju učinka na smanjenje učestalosti dijabetičke retinopatije

Omega-3 masne kiseline pokazale su zaštitne učinke u pretkliničkim modelima dijabetičke retinopatije. Međutim, u nedavnom kliničkom istraživanju koje je obuhvatilo 15 480 odraslih osoba s dijabetesom nasumično dodijeljenih liječenju omega-3 masnim kiselinama (1 mg dnevno) ili placebu, nije pronađena povezanost između liječenja omega-3 masnim kiselinama i incidencije retinopatije ili makulopatije tijekom šest i pol godina praćenja. Ova otkrića govore protiv aditivne koristi dodatka omega-3 masnih kiselina za kontrolu glikemije i krvnog tlaka u svrhu prevencije retinopatije. Više o istraživanju na poveznici.

Ove Novosti dio su aktivnosti Centra za medicinu utemeljenu na dokazima Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Više o Centru možete pronaći na ovoj poveznici.

Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.

ZADNJE NOVOSTI