Profesionalizam u zdravstvu: Novosti iz medicine #109

 Farmakoterapija pretilosti kod adolescenata – nove preporuke

Analozi glukagon-sličnog peptida (GLP-1) važne su opcije za liječenje šećerne bolesti tipa 2 i/ili pretilosti kod odraslih osoba. U randomiziranom kontroliranom ispitivanju koje je trajalo 68 tjedana provedenom na 201 adolescentu s pretilošću, pacijenti koji su dobili tjednu potkožnu injekciju semaglutida, GLP-1 analoga, postigli su značajan gubitak tjelesne mase u usporedbi s liječenjem samo na temelju promjene životnog stila (17,7 kg veći gubitak tjelesne mase u usporedbi s placebom te za 6 kg/m2 veće smanjenje indeksa tjelesne mase, BMI). Gastrointestinalne nuspojave bili su česte u obje skupine, ali su uglavnom bile blage i rijetko su dovodile do prekida terapije. Iako izravna ispitivanja nisu provedena kod adolescenata, neizravni dokazi sugeriraju veći gubitak tjelesne mase uz semaglutid u usporedbi s drugim opcijama, uključujući liraglutid i metformin. Na temelju tih nalaza, preporuča se primjena semaglutida umjesto drugih lijekova za farmakoterapiju pretilosti kod odabranih adolescenata. Više na poveznici.

Epigenomske promjene kod alergija na hranu

Alergija na hranu je ozbiljna imunološka reakcija tijela na određenu hranu koja može izazvati različite simptome, uključujući svrbež, oticanje, teškoće u disanju i gastrointestinalne probleme. Proveden je sustavni pregled dokaza o promjenama u metilaciji DNA u vezi s alergijama na hranu. U pregledu se istraživala dječja alergija na hranu, a otkriveno je da postoje veze između promjena u genima koji su povezani s imunološkim odgovorima i razvojem alergijskih reakcija. Osim toga, identificirani su specifični geni i metabolički putevi koji su povezani s alergijama na hranu, uključujući regulatorne T stanice i različite signale u imunološkom sustavu. Ova saznanja mogu pružiti bolji uvid u mehanizme razvoja alergija na hranu i možda dovesti do razvoja epigenomskih biomarkera za dijagnozu i liječenje alergija na hranu. Više na poveznici.

Liječenje sindroma nemirnih nogu dodatkom željeza

Sindrom nemirnih nogu (RLS) je čest neurološki poremećaj koji je povezan s perifernim nedostatkom željeza u podskupini pacijenata. Proveden je Cochraneov sustavni pregled kojim se analizirala učinkovitost i sigurnost oralnog ili parenteralnog unosa željeza u liječenju RLS-a u usporedbi s placebom ili drugim terapijama. Deset istraživanja na ukupno 428 ispitanika je uključeno u pregled. Željezo je ublažilo ozbiljnost simptoma RLS-a u usporedbi s placebom. Također, pokazalo se da željezo vjerojatno ne povećava rizik od nuspojava. Međutim, nije bilo dovoljno podataka za procjenu utjecaja željeza na kvalitetu života ili druge aspekte poput sna. Istraživanja su pokazala različite rezultate u podskupinama ispitanika, pa su potrebna dodatna istraživanja kako bi se bolje razumjeli učinci željeza u liječenju RLS-a. Više na poveznici.

Prevalencija psihijatrijskih poremećaja kod osoba hospitaliziranih na nepsihijatrijskim odjelima

Psihijatrijski poremećaji su složeni problemi mentalnog zdravlja koji mogu značajno utjecati na emocionalno, kognitivno i bihevioralno funkcioniranje pojedinca. Proveden je sustavni pregled sustavnih pregleda s ciljem pružanja sveobuhvatnog pregleda učestalosti psihijatrijskih poremećaja među pacijentima općih bolnica. U analizu je uključeno 10 sustavnih pregleda. Rezultati su pokazali sljedeće procjene učestalosti: ozbiljna depresija (12% do 20%), bilo koji anksiozni poremećaj (8%), generalizirani anksiozni poremećaj (5%), poremećaj panike (3%), delirij (15%) i demencija (3% do 63%). Nažalost, nisu pronađeni sustavni pregledi koji bi pružili podatke o učestalosti drugih psihijatrijskih poremećaja, što ukazuje na praznine u literaturi. Na temelju dostupnih podataka procjenjuje se da otprilike trećina hospitaliziranih pacijenata ima psihijatrijski poremećaj. To ukazuje na potrebu za povećanjem i širom dostupnošću usluga konzultativne psihijatrije u općim bolnicama. Više na poveznici.

Ove Novosti dio su aktivnosti projekta Hrvatske zaklade za znanost, Profesionalizam u zdravstvu: odlučivanje u praksi i znanosti (ProDeM). Više o projektu možete pronaći na ovoj poveznici.

Više o timu koji oblikuje Novosti ovdje. Javite nam se s idejama i komentarima na ibz@mefst.hr.

ZADNJE NOVOSTI