Na konferenciji za medije 2. travnja 2021. predstavljeni su preuređeni prostori Odjela za znanstveni rad na Firulama. Djelatnosti Odjela uključuju stručnu biomedicinsku knjižnicu, tajništvo Etičkog povjerenstva i ured kliničkih ispitivanja.
Prostori Odjela preuređeni su u sklopu EU projekta „Jačanje kapaciteta za efikasnu prevenciju bolesti u Splitsko-dalmatinskoj županiji“, uz vlastita sredstva KBC-a Split i donacije tvrtki Vile Džaja d.o.o., Medis Adria d.o.o. i Addiko banke.
Osim novog i praktičnijeg rasporeda prostora i obnovljenog poda i instalacija, osuvremenjen je i namještaj te informatička oprema za djelatnike Odjela i korisnike čitaonice, uključujući i opremu za održavanje online i offline edukacija i stručnih sastanaka. Čitaonica je namijenjena svim djelatnicima bolnice, ali i djelatnicima i studentima Medicinskog fakulteta Split. U čitaonici je moguće pristupati svim bazama podataka u pretplati Republike Hrvatske te raditi u BIS-u, a na raspolaganju je i stručni knjižnični djelatnik.
U sljedećoj fazi opremanja planira se nabavka ostakljenih ormara za knjige i časopise, kupnja nove i relevantne knjižnične građe te pretplata na servis Up To Date, kako bi se pružilo podršku zdravstvenim djelatnicima u primjeni načela medicine temeljene na dokazima.
PRIOPĆENJE ZA MEDIJE
1. KONFERENCIJA ZA MEDIJE PROJEKTA
„JAČANJE KAPACITETA ZA EFIKASNU PREVENCIJU BOLESTI U SPLITSKO-DALMATINSKOJ ŽUPANIJI“
Projekt „Jačanje kapaciteta za efikasnu prevenciju bolesti u Splitsko-dalmatinskoj županiji“ provodi nositelj Klinički bolnički centar Split u partnerstvu s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Splitsko - dalmatinske županije (NZJZ SDŽ). Sufinanciran je u okviru Poziva na dostavu projektnih prijedloga „Promocija zdravlja i prevencija bolesti - Faza 1" iz Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. Ukupna vrijednost projekta iznosi 924.996,44 HRK. Iznos EU sufinanciranja je 85%, dok udio nacionalnog sufinanciranja od 15% osigurava Ministarstvo zdravstva iz Državnog proračuna Republike Hrvatske. Projekt traje 18 mjeseci, a provedba je započela u veljači 2020. i završava u kolovozu 2021.
Ravnatelj prof. prim. dr. sc. Julije Meštrović, dr. med. je prisutnima predstavio motiv za prijavu projektnog prijedloga, nastao iz potrebe hrvatskog zdravstvenog sustava za ulaganjem u promicanje zdravlja i prevenciju bolesti.
Cilj projekta „Jačanje kapaciteta za efikasnu prevenciju bolesti u Splitsko-dalmatinskoj županiji“ koji se provodi u dvije faze je unaprjeđenje znanja i vještina zdravstvenih djelatnika zdravstvenih ustanova o promociji zdravlja i prevenciji najučestalijih bolesti na području Splitsko-dalmatinske županije.
Ravnatelj prof. prim. dr. sc. Julije Meštrović, dr. med. je istaknuo kako su u 1. fazi provedbe projektni partneri organizirali niz edukacija budućih edukatora na kojima su unaprijeđeni znanja i vještine liječnika u području prevencije onkoloških, plućnih, cerebrovaskularnih, kardiovaskularnih i bolesti kod djece. Predavači na provedenim edukacijama su bili priznati međunarodni stručnjaci s vodećih europskih institucija kako slijedi: Onkološkog instituta u Ljubljani, Zdravstvenog doma Adolfa Drolca u Mariboru, bolnice Otto-Wagner u Beču i Poliklinike Gemelli u Rimu. Stvorena je baza od 50 budućih edukatora, zdravstvenih djelatnika iz KBC-a Split i NZJZ-a SDŽ.
U 2. fazi projekta, čija provedba je u tijeku, educirani stručnjaci iz stvorene baze edukatora preuzimaju ulogu edukatora te usvojena znanja i vještine prenose kolegama, zdravstvenim djelatnicima. U ovoj fazi, planirano je educirati 60 zdravstvenih djelatnika na području Splitsko - dalmatinske županije do kraja provedbe projekta.
Educirani zdravstveni djelatnici oba partnera će na organiziranim edukacijama savladati najsuvremenije metode u području prevencije najučestalijih bolesti te po završetku projekta dalje prenositi stečena znanja svojim kolegama. Unaprjeđene vještine će primjenjivati u praksi i radu s pacijentima, čime će se utjecati na smanjivanje broja oboljelih od bolesti koje su najčešći uzročnici smrtnosti.
Ravnatelj prof. prim. dr. sc. Julije Meštrović, dr. med. je dodao da je u okviru projekta knjižnica Kliničkog bolničkog centra Split opremljena uredskom i informatičkom opremom za potrebe pripreme edukacija u ukupnoj vrijednosti od približno 200.000 HRK. Opremanjem knjižnice stvoreni su preduvjeti za kontinuirano unaprjeđenje znanja i vještina zdravstvenih djelatnika i zaposlenika KBC- a Split u području promocije zdravlja i prevencije bolesti.
Ovom prilikom Ravnatelj Meštrović je zahvalio ravnatelju Doma zdravlja Splitsko – dalmatinske županije spec. ob. med. Marku Rađi, dr. med i njegovoj zamjenici doc. dr. sc. Marion Tomičić, dr, med., spec. obiteljske medicine na iskazanoj potpori i sudjelovanju zdravstvenih djelatnika Doma zdravlja pri provedbi projektom predviđenih edukacija.
Ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije prim. dr. sc. Željka Karin, dr. med istaknula je da su KBC Split i NZJZ SDŽ najvažnije javne zdravstvene ustanove koje djeluju na području Splitsko - dalmatinske županije i da zapošljavaju liječnike raznih specijalnosti i medicinske sestre u različitim područjima zdravstvene skrbi. Već dugi niz godina ove dvije institucije surađuju na raznim projektima u svrhu promocije zdravlja i prevencije bolesti te podizanja osviještenosti o javnozdravstvenim problemima. Predviđeno je da će do kraja provedbe ovog projekta biti unaprijeđena znanja i vještine više od 50 zdravstvenih djelatnika NZJZ SDŽ iz svih pripadajućih ispostava u području prevencije onkoloških, plućnih, cerebrovaskularnih, kardiovaskularnih i bolesti kod djece. Educirani zdravstveni djelatnici NZJZ SDŽ će i nakon završetka projekta dalje prenositi stečena znanja kolegama, a unaprjeđene vještine primjenjivat će u praksi i radu s pacijentima.
Novinarima se obratio i voditelj projekta doc. dr. sc. Ljubo Znaor, dr. med. koji je naglasio kako je knjižnica KBC-a Split opremljena uredskom i informatičkom opremom u sklopu ovog projekta. Od nabavljene informatičke opreme izdvojio je 13 računala s pripadajućim monitorima, četiri 32-inčna monitora te multifunkcijski laserski uređaj za ispis. Docent Znaor je najavio ponovni susret, kada će projektni partneri izvijestiti javnost o napretku projekta i ostvarenju svih njegovih ciljeva.