Dan svjesnosti o zatajenju srca pod geslom "Otkriti neotkriveno: nađi me" obilježen je javnozdravstvenom akcijom u bolnici na Križinama, 2. svibnja 2024.
Cilj akcije bio je osvješćivanje javnosti o važnosti ranog otkrivanja nedijagnosticiranih pacijenata, kada se može napraviti najveća razlika u kvaliteti života i prognozi bolesti. Uz mjerenje indeksa tjelesne mase, šećera u krvi i tlaka, građanima su se dijelili besplatni savjeti i edukativni materijali.
U akciji su tradicionalno sudjelovali djelatnici Klinike za bolesti srca i krvnih žila KBC Split, djelatnici Nastavnog zavoda za javno zdravstvo SDŽ i učenici Zdravstvene škole Split.
Liječnica KBC-a Split Duška Glavaš, dr. med., članica radne skupine za zatajivanje srca Hrvatskog kardiološkog društva, upozorila da bolest zatajivanja zahvaća od 10 do 20% populacije od 60 godina i više a na razini opće populacije oko 3 %. „Zatajivanje srca je ozbiljno zdravstveno stanje u kojem srce ne može istisnuti dovoljnu količinu krvi da bi zadovoljilo potrebe svih dijelova tijela za kisikom i hranjivim tvarima. Procjenjuje se kako u Hrvatskoj od zatajivanja srca boluje 80 do 100 tisuća ljudi. Ta bolest značajno umanjuje kvalitetu života, radnu sposobnost, a oboljeli često imaju poteškoća u svakodnevnom funkcioniranju u društvu i unutar obitelji. Nažalost, sindrom srčanog zatajenja nedovoljno je prepoznat u javnosti te se nerijetko započinje prekasno s liječenjem“.
Istaknuto je da posebnu pažnju na simptome zatajivanja srca trebaju obratiti osobe oboljele od povišenog krvnog tlaka, šećerne bolesti, osobe koje su preboljele srčani udar ili imaju prirođenu bolest srca. Simptomi su često nespecifični, a manifestiraju se kao zaduha ili otežano disanje, osjećaj lupanja ili preskakanja srca, ubrzani rad srca, umor i slabost, oticanje nogu, otežano podnošenje fizičkih napora, ali i noćno gušenje i potreba za spavanjem s povišenim uzglavljem.
„Liječenjem osnovne bolesti, poput povišenog krvnog tlaka i šećerne bolesti, moguće je spriječiti razvoj zatajivanja srca. Pravovremenim dijagnosticiranjem zatajivanje srca moguće je uspješno liječiti, a rano prepoznavanje simptoma i što raniji početak liječenja znatno produljuju životni vijek i povećavaju kvalitetu života oboljelih. Pravilna prehrana te zdrav i aktivan način života, koji isključuje konzumaciju alkoholnih i duhanskih proizvoda te ograničava unos soli, važan su faktor u prevenciji i liječenju zatajivanja srca“, istaknula je dr. Glavaš.
Uz jednostavne promjene u načinu života i odgovarajuće liječenje, mnogi ljudi sa zatajenjem srca žive punim i aktivnim životom. Stoga stručnjaci naglašavaju važnost redovitih pregleda te pozivaju građane da ne zanemaruju simptome već konzultiraju svog liječnika.