Vlada je na sjednici 16. siječnja usvojila Program preventivnih sistematskih pregleda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata za 2025. godinu i osigurala potrebna financijska sredstva, a u Ministarstvu hrvatskih branitelja uručeni su sporazumi ravnateljima zdravstvenih ustanova u kojima se provode pregledi.
Sporazum je sklopljen između Ministarstva hrvatskih branitelja, Ministarstva zdravstva i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te 34 zdravstvene ustanove iz svih županija, a uz ravnatelje događaju su nazočili potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministrica zdravstva Irena Hrstić i ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak.
Medved: Na preventivnom pregledu bilo 123 tisuće hrvatskih branitelja
„Najviše hrvatskih branitelja danas se nalazi u rizičnim dobnim skupinama u kojima započinje intenzivniji porast kroničnih bolesti, a na koje se značajno može utjecati preventivnim aktivnostima. Stoga su ovi pregledi usmjeren prevenciji i ranom otkrivanju kardiovaskularnih i drugih kroničnih nezaraznih te onkoloških bolesti – onih od kojih pobolijeva i umire najviše hrvatskih branitelja“, rekao je ministar Medved. Cilj je tog programa, koji se provodi od 2016. godine, povećati mogućnost izlječenja, istaknuo je te dodao da je do danas na pregledu bilo njih 123 tisuće.
Podsjetio je kako je riječ o zdravstveno ranjivoj skupini zbog svega proživljenog tijekom Domovinskog rata, a s obzirom na starenje braniteljsko-stradalničke populacije intenzivirane su aktivnosti i programi Ministarstva hrvatskih branitelja usmjereni zaštiti njihova zdravlja poput sistematskih pregleda, bolničke medicinske rehabilitacije, liječenja u barokomori i dugotrajnog liječenja s pojačanom skrbi. „Kada govorimo o programima i projektima usmjerenih osiguranju sveobuhvatne skrbi za braniteljsko-stradalničku populaciju, svakako želim podsjetiti na ulogu Doma hrvatskih veterana u Lipiku i veteranskih centara u Šibeniku, Sinju, Petrinji i Daruvaru“, kazao je Medved te dodao da je u protekle dvije godine usluge veteranskih centara koristilo više od 15 tisuća hrvatskih branitelja.
Najavio je širenje mreže veteranskih centara i na drugim područjima kako bi bili što dostupniji, kao i gradnju braniteljskih domova za dugotrajni smještaj onih koji imaju potrebu i za takvim oblikom potpore. Za postizanje značajnijih rezultata, uz kontinuitet u provedbi, u aktivnosti usmjerene promicanju zdravlja izrazito je važno i uključivanje udruga iz Domovinskog rata, s kojima Ministarstvo hrvatskih branitelja ima partnerski odnos i dobru suradnju.
Ministarstvo je tijekom provedbe ovog Programa na adrese hrvatskih branitelja uputilo više od 300 tisuća poziva, a redovito podupire i javnozdravstvene kampanje HZJZ-a.
Hrstić: Prevencija produljuje kvalitetan život i skraćuje troškove liječenja
Ministar Medved zahvalio je Ministarstvu zdravstva, Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo i svim uključenim zdravstvenim ustanovama na suradnji, raspoloživosti i predanosti, sa željom da i nadalje budu usmjereni ka zajedničkom cilju, a to je očuvanje zdravlja hrvatskih branitelja i podizanje svijesti o važnosti prevencije, kako u braniteljsko-stradalničkoj tako i u općoj populaciji.
O tome je govorila i ministrica zdravstva Irena Hrstić, istaknuvši da prevencija, uz to što produljuje kvalitetan život, barem upola skraćuje troškove liječenja. „Mi smo ovdje upravo zato što su nam to omogućili hrvatski branitelji i drago mi je što je Ministarstvo zdravstva u kontinuitetu dio tog višegodišnjeg programa. Da taj program vrijedi, dokaz je koliko dugo se provodi“, zaključila je i zahvalila svim ravnateljima i zdravstvenim djelatnicima koji svesrdno, uz redovne poslove, provode i preventivne preglede hrvatskih branitelja.
„Nije to jednostavno, postoji jasan razlog zašto se to radi upravo u zdravstvenim ustanovama odnosno u bolnicama. Visoka je vjerojatnost da su to osobe u životnoj dobi koje već imaju određene bolesti i to se ne radi o isključivo preventivnom pregledu da se nađe bolest, nego da se nađe i potencijalna komplikacija već postojeće bolesti“, pojasnila je ministrica Hrstić.
U suradnji s Ministarstvom hrvatskih branitelja, Hrvatski zavod za javno zdravstvo vodi bazu podataka o zdravstvenom stanju branitelja koji su obavili sistematski pregled, prate se rezultati, utvrđene bolesti i preporuke koje su dobili te se sukladno tome predlaže i definira opseg pregleda.
Capak: Preventivni pregledi i aktivnosti dovele do izjednačavanja opće i braniteljske populacije po pitanju pobola i smrtnosti
Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak kazao je da kontinuirano praćenje zdravstvenog stanja hrvatskih branitelja ukazuje na dominaciju kroničnih nezaraznih bolesti – kardiovaskularnih, neoplazmi i dijabetesa, što nas usmjerava da se u sistematskim pregledima koji se provode na terenu posebno bavimo mijenjanjem životnih navika koje su im uzrok, a set pretraga koji se provodi je umjeren na rano otkrivanje tih bolesti jer ranootkrivena bolest jamči učinkovitije liječenje i sprječavanje napredovanja bolesti.
Zahvalio je ministru Medvedu i njegovom timu na tome što je prepoznao vulnerabilnost braniteljske populacije koja je tijekom Domovinskog rata bila izložena mnogim posebnim opasnostima i rizicima te što je omogućio osmišljavanje programa praćenja zdravstvenog stanja hrvatskih branitelja i uvođenje programa sistematskih pregleda, kao i javnozdravstvenih akcija koje zajedno provodimo na terenu. Zahvalio je i predstavnicima zdravstvenih ustanova koje provode taj program i bez čijeg doprinosa ne bi bilo ni rezultata.
Posebno se osvrnuo na pokazatelje zdravstvenog stanja hrvatskih branitelja koje HZJZ redovito godišnje publicira te je najavio da će pokazatelji za 2023. godinu biti dostupni od sutra, 24. siječnja, na mrežnim stranicama HZJZ-a, a u ovoj prigodi iznio je neke od osnovnih podataka iz izvještaja vezane uz liječenje, pobol i smrtnost branitelja. Istaknuo je kako je učinjena dobna standardizacija smrtnosti i usporedba s općom populacijom te je utvrđeno da ne postoji razlika između opće i braniteljske populacije, a razlika nije utvrđena ni po pitanju incidencije novih slučajeva malignih bolesti.
U dosad provedenim sistematskim pregledima postavljena je sumnja ili utvrđena dijagnoza za više od 1300 malignih bolesti i više od 10.500 bolesti kardiovaskularnog sustava te više od 18 tisuća šećernih bolesti, zaključivši kako je program sistematskih pregleda itekako dobrodošao. „Upravo ovi pregledi i preventivne aktivnosti dovele su do izjednačavanja opće i braniteljske populacije po pitanju pobola i smrtnosti, što ukazuje na izuzetnu važnost i potrebu da se ovi pregledi nastave i ubuduće“, poručio je prof. dr. sc. Capak.
Otkriveno više od 59 tisuća bolesti, samo 9% branitelja imalo uredan nalaz
Koliko su važni sistematski i ulaganje u prevenciju vidljivo je iz podatka da je tijekom ovih pregleda otkriveno više od 59 tisuća novootkrivenih ili suspektnih bolesti kod hrvatskih branitelja, samo je 9% njih imalo potpuno uredan nalaz, dok su ostali upućeni na daljinu dijagnostičku obradu ili liječenje.
Ovi rezultati svakako ukazuju na potrebu daljnjeg provođenja programa usmjerenog prevenciji i ranom otkrivanju bolesti, s kojim se nastavlja i u ovoj godini, a u planu je i širenje dostupnosti pretrage – niskodoznim CT-om, nove usluge koja se od prošle godine provodi u općim bolnicama u Slavonskom Brodu, Dubrovniku i Zadru. Kroz ove preglede učinjen je i dodatni iskorak u prevenciji pobola i smrti pojačanim uključivanjem hrvatskih branitelja u Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva. Cilj je zajedničkom suradnjom sa županijskim zavodima za javno zdravstvo povećati odaziv ovom Nacionalnom programu te tako utjecati na otkrivanje bolesti u što ranijem stadiju, kada su mogućnosti izlječenja značajno veće, istaknuto je.
Preventivni pregledi se provodi u svim županijama, u suradnji sa svim općim i županijskim bolnicama, kliničkim bolnicama i kliničkim bolničkim centrima, sveukupno 34 zdravstvene ustanove.
Ministri Medved i Hrstić te ravnatelj Capak uručili su primjerke Sporazuma nazočnim ravnateljima i predstavnicima zdravstvenih ustanova, a u njihovo ime obratio se ravnatelj KBC-a Split Krešimir Dolić, koji je također ukazao na važnost prevencije te istaknuo pozitivan je feedback od hrvatskih branitelja, koji su oduševljeni ovim programom.
„Iako je naš sustav često prenapregnut, kolege se stvarno s velikim entuzijazmom odazivaju provedbi ovog programa, što ne iznenađuje s obzirom na to da je naš KBC Split kao najveća ratna bolnica koja je u Domovinskom ratu skrbila za najveći broj ranjenika posebno senzibilizirana upravo za braniteljsku populaciju, tim više što spada u posebno rizičnu skupinu kako za onkološke tako i kardiovaskularne i druge kronične nezarazne bolesti. Upravo zbog svega toga imamo dodatnog senzibiliteta i empatije upravo za braniteljsku populaciju“, istaknuo je Dolić, pohvalivši i suradnju s Veteranskim centrom u Sinju.
I ovom prilikom posebno je naglašena potreba informiranja hrvatskih branitelja o važnosti brige za vlastito zdravlje, uz poziv da se odazovu na preventivni sistematski pregled.