Poboljšana skrb za pacijente: Kardiolog aritmolog s europskom diplomom u splitskoj bolnici

Posljednjih godina bilježi se porast prevalencije srčanih aritmija, stoga se u Kliničkom bolničkom centru Split intenzivno radilo na boljem razumijevanju patofizioloških mehanizama aritmija i primjeni novih tehnoloških dostignuća, a sve kako bi se unaprijedila mogućnosti liječenja pacijenata s poremećajima srčanog ritma.

Dolaskom svjetski priznatog elektrofiziologa Ante Anića, dr. med. na Klinici za KBC-u Split značajno je napredovala elektrofiziologija – grana kardiologije koja se bavi proučavanjem, dijagnostikom i liječenjem srčanih aritmija. Predstojnica Klinike za bolesti srca i krvnih žila prof. dr. sc. Darija Baković Kramarić i pročelnica Zavoda za aritmije doc. dr.  sc. Zrinka Jurišić uvidjele su da je potreba za elektrofiziološkim liječenjem pacijenata sve veća stoga je na naprednu edukaciju iz elektrofiziologije - Fellowship – poslan mladi specijalisti kardiologije Josip Katić, dr. med. u Sveučilišnu bolnicu u Baselu.

Ovakav specijalizirani program, sastavljen od znanstvenog i kliničkog dijela, omogućuje stjecanje znanja za skrb pacijenata s kompleksnim srčanim aritmijama te izvođenje širokog spektra invazivnih i neinvazivnih elektrofizioloških procedura i ugradnje različitih kardiovaskularnih implantabilnih uređaja.

Sveučilišna bolnica u Baselu vodeća je po broju elektrofizioloških procedura u Švicarskoj, vođena visoko motiviranim i educiranim kardiolozima-elektrofiziolozima koji su svoja znanja stjecali u prestižnim bolnicama. „Kolege su pokušale tijekom moje edukacije prenijeti njihova klinička iskustva te su me aktivno uključili u planiranje i izvođenje svih procedura koje bi određeni dan bile na programu. Aktivno sudjelovanje i izvođenje preko 600 ablacijskih postupaka u godinu dana omogućilo mi je stecanje dovoljnog praktičnog iskustva i povjerenja za većinu elektrofizioloških postupaka. Također, tijekom edukacije su jasno bili definirani znanstveni projekti te sam bio aktivni član njihovog kardiovaskularnog istraživačkog centra, koji na razini godine dana publicira više od 100 znanstvenih članaka u renomiranim kardiološkim časopisima“, kazao je dr. Katić i pojasnio da tijekom fellowshipa, cilj nije bio samo usavršiti tehničke vještine samih ablacijskih postupaka, već bolje razumijeti najnovija kardiološka i elektrofiziološka istraživanja te njihov direktan utjecaj na kliničku praksu.

Posebno je izdvojio svog mentora tijekom edukacije prof. Christiana Sticherlinga koji je renomirani kardiolog i stručnjak u području elektrofiziologije, a trenutno radio kao zamjenik šefa kardiologije i voditelj odijela za elektrofiziologiju i srčane aritmije. „Profesor Sticherling je veliki ambasador i zaljubljenik u Hrvatsku te je u svojoj karijeri do sada educirao već treću generaciju mladih hrvatskih elektrofiziologa i tako ostavio neizbrisiv doprinos poboljšanju kvalitete hrvatske elektrofiziologije. Njegova pristupačnost i objektivnost za raspravu o kliničkim slučajevima, kao i poticanje za moj samostalni pristup složenim kliničkim situacijama te postepeno prepuštanje odgovornosti tijekom procedure igralo je bitnu ulogu za izgradnju mog samopouzdanja i kliničkih vještina.  Osim toga, švicarski mentalitet i pristup liječenju pacijenata poznat po svojoj preciznosti, profesionalizmu, visokoj razini etičkog postupanja i komunikacije s pacijentima uvelike su mi pomogli u razvoju mog  budućeg profesionalnog identiteta“.

Osim odrađene edukacije dr Katić je uspješno položio i Europski ispit iz elektrofiziologije i Europski ispit iz kardiovaskularnih implantabilnih uređaja. Ti ispiti, koje organizira Europsko društvo za srčani ritam (engl. European Heart Rhythm Association, EHRA), postavljeni su prema međunarodnim standardima, pokrivaju različite aspekte elektrofiziologije i implantabilnih uređaja uz visok standard ocjenjivanja kao i univerzalnu primjenjivost, čime se dokazuje stručnost za rad u bilo kojem međunarodnom okruženju.

Ovaj mladi kardiolog ubrojen je tako u mali krug svega nekoliko kardiologa u Republici Hrvatskoj koji imaju položena oba ispita. Uz odrađenu edukaciju ova postignuća ne samo da potvrđuju visoku razinu znanja i kompetencije zaposlenika Kliničkog bolničkog centra Split, već i podižu ugled i prepoznatljivost splitske bolnice, doprinose razvoju budućih stručnjaka u ovom području, te što je u najbitnije podižu razinu liječenja pacijenata, a time i njihovo povjerenje.

ZADNJE NOVOSTI