Povodom obilježavanja Europskog dana darivanja tkiva i organa Klinički bolnički centar Split u suradnji s Hrvatskim društvom medicinskih sestara anestezije, reanimacije, intenzivne skrbi i transfuzije (HDMSARIST), a uz potporu Ministarstva zdravstva, organizirao je javnu promociju darivanja tkiva i organa na splitskoj Rivi u subotu, 12. listopada 2024.
Upriličeno je druženje s građanima kojima su se dijelili promotivni letci i donorske kartice, odgovaralo se na njihova pitanja te uklanjalo predrasude i strahove vezane za darivanje tkiva i organa.
Ovogodišnji slogan bio je “Budi heroj – reci DA”, a cilj ovogodišnje kampanje je svakog potaknuti na razmišljanje o darivanju organa poslije smrti te ohrabriti i motivirati da razgovaramo o svojoj odluci i podijelimo je sa svojim bližnjima. Djelovanjem na pojedinca potiče se javna rasprava i promišljanje o ovoj temi te iz godine u godinu jača svijest javnosti o važnosti darivanja i presađivanja organa i tkiva.
Dr. Toni Lozančić, transplantacijski koordinator u KBC-u Split, rekao je da je ove godine u splitskoj bolnici donirano jedno srce, šest jetri, deset bubrega, a prošle godine pet srca, troja pluća, 15 jetri i 29 bubrega. Istaknuo je da se nakon moždane smrti pacijenata ne pristupa odmah uzimanju organa, nego se uvijek razgovara s bližnjima pokojnika da bi dobiti njihovu suglasnost. Donorske kartice isključivo služe kao znak da osoba ima želju biti donor“. Naglasio je da u procesu doniranja sudjeluje otprilike 130 ljudi: liječnici, medicinske sestre, patolozi, radiološki inženjeri, vozači, policija...
Matea Puljiz, magistra sestrinstva i koordinator za tkiva u KBC-u Split, zadužena je za uzimanje tkiva rožnice, srčanih zalisaka, kostiju, kože...“Naš odjel je poprilično "mlad" pa smo počeli s tkivom rožnice. Proces je isti za transplantaciju tkiva kao i za transplantaciju organa, jedina je razlika što se transplantaciji tkiva pristupa nakon cirkulatorne smrti“. Posvjedočila je kako je u užoj obitelji imala dvostruko transplantiranu osobu koja je dobila novo srce i jetru. „Podareno nam je pet i pol godina na kojima smo neizmjerno zahvalni. Svaka osoba je jedinstvena i nikada ne možemo biti sto posto sigurni kako će naše tijelo prihvatiti donirani organ, ali svaki dodatni dan obitelji znači jako puno govori“.
Uz liječnike i medicinske sestre na Rivi je bila i Jelena Dominiković kojoj su transplantirana pluća prije sedam godina, a kaže da od tada živi potpuno drugačiji, novi i puno kvalitetniji život. „Uzrok gubitka funkcije mojih pluća bila je cistična fibroza. Radi se o rijetkoj, genetskoj bolesti koja najčešće zahvaća pluća i probavni sustav. Što je vrijeme više prolazilo, to su moja pluća sve više gubila funkciju sve dok nisam postala potpuno ovisna o kisiku, ali i o tuđoj pomoći. Kada bih išla vani uvijek sam sa sobom morala nositi bocu kisika, a kod kuće biti priključena na aparat. To je posebno teško prihvatiti kada ste mlada osoba koja želi putovati, raditi i živjeti. Jedina opcija za preživljavanje bila je transplantacija pluća“.
Ispred Ministarstva zdravstva u akciji se sudjelovala nacionalna transplantacijska koordinatorica dr. Marina Premužić koja je naglasila da Hrvatska bilježi pozitivne trendove kada je u pitanju dobrovoljno darivanje organa. „Zakoni su pozitivni prema doniranju organa, odnosno svi se vodimo kao potencijalni donori. Bez obzira na to, uvijek se konzultira obitelj preminule osobe. U najvećem broju slučajeva dobijemo odobrenje obitelji. Vjerujem da u tom nesebičnom i plemenitom činu pronalaze i određenu utjehu, odnosno saznanje da dio njihovih voljenih i dalje živi. Više od 90 posto pacijenata živi godinu dana nakon transplantacije, a petogodišnje preživljenje bilježimo u više od 80 posto slučajeva. Nešto je niže je kod bolesnika koji su transplantirani zbog hitnih slučajeva, kada je situacija životno ugrožavajuća pa bez novog organa ne bi preživjeli ni taj dan“.
U Hrvatskoj ove godine do 1. listopada 2024. bilježi se ukupno 82 prijavljena darivatelja organa te je izvršena ukupno 201 transplantacija solidnih organa i to: 87 bubrega, 76 jetri, 27 srca, 3 pluća, 1 gušterača te sljedeće multiorganske transplantacije: 2 darivatelja jetre, gušterače i crijeva, 2 darivatelja bubrega i srca, 1 darivatelj jetre i srca, 1 darivatelj bubrega i gušterače i 1 darivatelj bubrega i jetre.