Junaci ne poznaju strah - javnozdravstvena kampanja za darivanje krvi

Junaci ne poznaju strah naziv je javnozdravstvene kampanje koju provode Crveni križ Split i Zavod za transfuzijsku medicinu KBC-a Split. Cilj je povećati broj darivatelja krvnih pripravaka te svijest javnosti o važnosti dobrovoljnog darivanja krvi. Tijekom ljetnih mjeseci veliki je rizik od otkazivanja operacija, stoga potreba za darivanjem krvi značajno raste.

"Ljeti je potreba za darovanom krvi najpotrebnija, kada su aktivnosti na otvorenom najučestalije, što često zna dovesti do raznih nesreća, prvenstveno prometnih nesreća. Problem je i što su nam u ljetnom periodu dobrovoljni darivatelji manje dostupni zbog godišnjih odmora. Baš zato tijekom ljetnih mjeseci posebno pozivamo zdrave osobe da daruju krv kako bismo mogli osigurati krv za sve bolesnike. Krv mora čekati bolesnika, a bolesnik ne smije čekati krv", kazala je dr. Josipa Milardović, specijalistica transfuzijske medicine KBC-a Split.

Uz glavni naziv kampanje, kreirane su i različite ključne poruke kako bi se dodatno motivirala javnost i povećala svijest o potrebi darivanja.

"Cilj kampanje je pozvati što veći broj građana da se odazovu akcijama darivanja krvi tijekom ljeta kada su potrebe najučestalije. Prošle godine smo u istom periodu provodili sličnu kampanju u kojoj je se broj dobrovoljnih darivatelja u odnosu na prethodnu godinu povećao za 20 %. Upravo nas je taj uspjeh motivirao da kampanju s istim ciljem pokrenemo i ove godine. Želimo postići da za vrijeme ljeta ne dođe do apela, nego da dosljednom komunikacijom, pozitivnim pričama i prisutnosti u medijima motiviramo građane da u se sljedećih mjesec dana priključe kampanji i daruju krv", poručio je Tomislav Gojo, ravnatelj Crvenog križa Split.

Kampanji se priključilo i osam “junaka”, ambasadora kampanje koji su dugogodišnji dobrovoljni darivatelji krvi, a svojim primjerom žele potaknuti i ostale da im se priključe u spašavanju ljudskih života. Jedan od njih je i Miro Tadin, vatrogasac iz JVP Split koji je čak 93 puta dobrovoljno darovao krv.

"Prvi put sam darovao krv još 1992. godine za vrijeme rata i nadam se da ću još dugo nastaviti. Tijekom raznih vatrogasnih intervencija u karijeri bilo je nebrojeno situacija u kojima je darovana krv pomogla ljudima da sačuvaju svoje živote. Pozivam sve svoje kolege vatrogasce, sve mlade ljude i građane da se odazovu akcijama darivanja krvi i pomognu da ne dođe do nestašica", poručio je Miro Tadin iz JVP Split.

Krv nije moguće proizvesti na umjetan način, a jedini izvor toga lijeka jest darivatelj krvi. Kako bi se osiguralo brzo, kvalitetno i sigurno liječenje bolesnika, potrebno je uvijek imati dovoljan broj darivatelja krvi, a time i dovoljne količine krvi u pričuvi.

Osoba koja želi darovati krv mora biti punoljetna, zdrava, bez akutnih i kroničnih bolesti, a prije darivanja mora pojesti nemasni obrok i popiti dovoljno tekućine. Svaki darivatelj mora proći preventivni pregled prije samog procesa darivanja krvi, koji se sastoji od provjere hemoglobina, mjerenja tlaka i razgovora s liječnikom uz ispunjavanje upitnika.

Krv se može darovati na Zavodu za transfuzijsku medicinu pri KBC Split, i to ponedjeljkom, utorkom i petkom od 7:30 do 15 sati te srijedom i četvrtkom od 7:30 do 19 sati, ili na jednoj od terenskih akcija Crvenog križa Split.

ZADNJE NOVOSTI